Problemy z wydajnością komputera spowodowane przez oprogramowanie antywirusowe Microsoft Security Essentials

Wprawdzie MS Security Essentials jest jednym z najlżejszych programów antywirusowych, niemniej i on może niekiedy doprowadzić do znacznego spadku wydajności Twojej maszyny.

W takiej sytuacji:

sprawdź przede wszystkim czy komputer spełnia minimalne wymagania systemowe, o których mówiliśmy wcześniej, upewnij się, że wyłączyłeś wszystkie inne programy zabezpieczające Twój system, tj. inne antywirusy, firewalle, „trojan huntery” itp.

Nawet po odinstalowaniu takich programów ich pozostałości mogą w dalszym ciągu oddziaływać na szybkość działania komputera. W takim przypadku warto użyć specjalnych narzędzi do ich pozbycia się, dostępnych na stronie producenta danego software’u. Na przykład gdy używałeś Nortona będzie to Norton Removal Tool a w przypadku McAfee – McAfee removal tool. Dobrze jest użyć tych aplikacji po tradycyjnym odinstalowaniu oprogramowania przez Dodaj / Usuń programy.


Rys. Kaspersky Lab Products Remover w akcji. Dla uniknięcia odinstalowania antywirusa przez złośliwe oprogramowanie wprowadzono captchę (konieczność odcyfrowania znaków z obrazka).

 

W przypadku gdy nie znalazłeś dedykowanego „czyściciela” zawsze możesz skorzystać z uniwersalnego CCleaner ze strony http://www.piriform.com/ccleaner.

Innym sposobem jest także ograniczenie zakresu skanowania w stosunku do określonych katalogów i plików, o którym pisaliśmy wcześniej. W szczególności warto zrezygnować ze skanowania następujących lokalizacji:

%windir%\ SoftwareDistribution\Datastore\Datastore.edb
%windir %\SoftwareDistribution\Datastore\Logs

%windir%\Security\Database\*.edb

%windir%\Security\Database\*.sdb
%windir%\Security\Database\*.log

 

%windir%\Security\Database\*.chk

%windir%\Security\Database\*.jrs
C:\Documents and Settings\All Users

C:\WINDOWS\system32\GroupPolicy

%windir% oznacza miejsce, gdzie posiadasz zainstalowany Windows – zazwyczaj C:\Windows.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47497 )

Array ( [docId] => 47497 )