Ukrywanie bezprzewodowych sieci ad-hoc w Windows Vista

Bezprzewodowe sieci ad-hoc stanowią doskonałe rozwiązanie tam, gdzie potrzeba szybko zestawić połączenie pomiędzy znajdującymi się w niedużej odległości od siebie komputerami. Niestety pomimo swoich zalet, rozwiązanie to może stanowić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracujących w takiej sieci komputerów.

Sieci bezprzewodowe pracują w dwóch trybach: infrastructure oraz ad-hoc. Zaletą sieci działających w trybie ad-hoc jest to, że nie wymagają one dodatkowych urządzeń pośredniczących w wymianie informacji pomiędzy komputerami w sieci, takich jak: routery czy access pointy. Wadą tego rozwiązania jest bardzo niski poziom bezpieczeństwa komputerów pracujących w sieci. Potencjalny intruz może z łatwością uzyskać dostęp do sieci ad-hoc, jeżeli znajdzie się w jej zasięgu.

Jeżeli podczas pracy nie korzystasz z sieci ad-hoc, a nie chcesz przypadkowo podłączyć się do jednej z utworzonych w zasięgu sieci tego typu (lista wszystkich dostępnych sieci bezprzewodowych znajduje się w tym samym oknie), warto wyłączyć opcję wyświetlania ikon dostępnych sieci ad-hoc w oknie połączeń sieciowych.


Rys. W Windows Vista nie trudno o przypadkowe podłączenie do znajdującej się w zasięgu sieci ad-hoc
W Windows Vista możesz filtrować listę sieci bezprzewodowych. Aby wyłączyć opcję wyświetlania sieci bezprzewodowych ad-hoc, uruchom z poziomu konta administratora następujące polecenie:

 

netsh wlan add filter permission=denyall networktype=adhoc

Aby powrócić do poprzednich ustawień uruchom:
netsh wlan del filter permission=denyall networktype=adhoc

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49328 )

Array ( [docId] => 49328 )