Wyszukiwanie luk w bezpieczeństwie Windows

Niektórzy użytkownicy komputerów po zainstalowaniu programu antywirusowego, filtru antyspamowego w programie pocztowym i skonfigurowaniu zapory sieciowej są przekonani, że ich system operacyjny jest już wystarczająco bezpieczny. Niestety systemy operacyjne nie są doskonałe, zawierają dziury w zabezpieczeniach i wymagają ciągłej aktualizacji.

Najlepszym przykładem jest Windows. Aktualizacje do tego systemu (i innych produktów koncernu z Redmond) publikowane są w każdy drugi wtorek miesiąca w ramach tzw. biuletynów zabezpieczeń. Wydawałoby się, że najlepszą metodą na aktualizację systemu operacyjnego jest włączenie aktualizacji automatycznych. Niestety praktyka pokazuje, że użytkownicy z różnych powodów wyłączają funkcję automatycznych aktualizacji. Dodatkowo niektóre łaty i poprawki nie są dystrybuowane za pośrednictwem tej funkcji. Musimy wtedy sami sprawdzić, które poprawki nie zostały zainstalowane w systemie. Doskonałym narzędzie do tego celu jest bezpłatna aplikacja Protector Plus – Windows Vulnerability Scanner (www.pspl.com/download/winvulscan.htm).

Narzędzie automatycznie skanuje system operacyjny w poszukiwaniu brakujących aktualizacji, łat i poprawek. Po zakończeniu skanowania wyświetla raport z listą brakujących aktualizacji. Klikając wybrane pozycje na liście, jesteś odsyłany na odpowiednią stronę, na której szczegółowo opisano daną poprawkę. Dodatkowo tworzony jest i umieszczany na pulpicie ten sam raport w formacie HTML.

Wystarczy uruchomić plik Winvulscan.exe (narzędzie nie wymaga instalacji w systemie). Wspiera następujące wersje systemu Windows: Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 Professional z Service Pack 4, Windows 2000 Server z Service Pack 4, Windows 2000 Advanced Server z Service Pack 4, Windows 2003 Server.


Rys. Protector Plus – Windows Vulnerability Scanner skanuje system w poszukiwaniu brakujących poprawek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48495 )

Array ( [docId] => 48495 )