Zagrożenia związane z korzystaniem z konta z uprawnieniami administratora

Podczas instalacji Windows umożliwia założenie kont użytkowników. Standardowo są to konta z uprawnieniami administratora. Jest jednak wiele sytuacji, np. surfowanie w Internecie, w których ze względów bezpieczeństwa lepiej używać konta z ograniczonymi uprawnieniami.


Konto administratora daje dostęp do wszystkich zasobów i ustawień systemu. Częstą praktyką jest również niezakładanie hasła dla takiego konta. Jest to wygodne, ale stwarza różne zagrożenia. Przykładowo, każdy złośliwy program, jak wirusy i programy szpiegowskie, który przedostanie się do komputera, będzie uruchamiał się z uprawnieniami administratora, co da mu pełną swobodę w buszowaniu po komputerze. Poza tym, jeśli wszyscy użytkownicy będą korzystać z jednego konta, każdy będzie miał dostęp do plików pozostałych użytkowników, w tym również do poufnych danych.


Rys. Konto z ograniczonymi uprawnieniami pozwala bezpieczniej surfować w Internecie

Dlatego dobrą praktyką jest założenie każdemu użytkownikowi oddzielnego konta. A jeśli szczególnie zależy Ci na bezpieczeństwie, warto rozważyć utworzenie specjalnego konta z ograniczonymi uprawnieniami przeznaczonego do surfowania w Internecie. Aby założyć nowe konto użytkownika w Windows XP:

1. Przejdź do Panel sterowania/Konta użytkowników.
2. Kliknij Utwórz nowe konto, co uruchomi kreatora tworzenia nowego konta.
3. W nowym oknie podaj nazwę użytkownika.
4. Na koniec wybierz typ konta: administrator komputera lub użytkownik z ograniczeniami. Administrator komputera ma nieograniczone uprawnienia do dokonywania zmian w systemie i dostęp do wszystkich funkcji. Użytkownik konta z ograniczeniami ma prawo modyfikowania parametrów własnego konta oraz może uzyskać dostęp do dokumentów własnych lub udostępnionych mu przez innych użytkowników. Nie może zmieniać ustawień zegara systemowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49708 )

Array ( [docId] => 49708 )