Polskie firmy nie wykonują kopii danych z laptopów

Firma Symantec opublikowała wyniki badania na temat stanu bezpieczeństwa w polskich przedsiębiorstwach. Firmy przykładają dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa IT, a mimo to popełniają błędy, które narażają ich na zagrożenia, utratę danych i konsekwencje prawne.

Do takich błędów można zaliczyć brak tworzenia kopii zapasowych na laptopach, czy postrzeganie ochrony przed zagrożeniami z Internetu głównie przez pryzmat oprogramowania antywirusowego. Badanie zostało przeprowadzone wśród 320 osób odpowiedzialnych za infrastrukturę IT w polskich przedsiębiorstwach (sektor MSP).

Tworzenie kopii zapasowych danych i aplikacji zajmuje wysokie miejsce w hierarchii ważności technologii w środowisku informatycznym - aż 85 proc. respondentów wskazało backup jako istotne lub bardzo istotne rozwiązanie.

Firmy regularnie wykonują backup danych. 80 proc. badanych przyznało, że przeprowadza go częściej niż raz w miesiącu, a 14 proc. - raz na miesiąc. Choć takie wyniki eksperci ds. bezpieczeństwa mogą uznać za pozytywne, niepokojące jest to, że polityka backupowa na komputerach przenośnych występuje jedynie w 42 proc. firm. Świadczy to o tym, że firmy nie zdają sobie sprawy z wartości danych przechowywanych na komputerach i laptopach ich pracowników. Symantec ostrzega, że takie podejście grozi nie tylko utratą danych, ale także konsekwencjami prawnymi, spadkiem zaufania i wiarygodności, a nawet utratą klientów.
Przedsiębiorstwa postrzegają backup na dysk jako ważniejszą technologię (72 proc. wskazań respondentów) niż backup na taśmę (60 proc). Z kolei backup wirtualizacji serwerów jest istotną technologią dla co drugiej ankietowanej firmy (51 proc.).

 

W kwestii ochrony przed zagrożeniami z Internetu, ankietowane firmy preferują dedykowane dla biznesu oprogramowanie oferowane za pośrednictwem zewnętrznych dostawców (64 proc.). Co piąta (23 proc.) firma korzysta z gotowych programów pudełkowych przed zagrożeniami z Internetu, zaś 9 proc. - z darmowego oprogramowania ściągniętego z Internetu. Do korzystania z produktów załączanych na płytach CD/DVD do pism komputerowych przyznało się 4 proc. ankietowanych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48081 )

Array ( [docId] => 48081 )