Trudne życie szefa IT

Przed osobami odpowiedzialnymi za prawidłowe zarządzanie systemami informatycznymi w firmie bądź instytucji stoi wyjątkowo trudne zadanie. Obecnie niemal wszyscy pracownicy spędzają większość czasu przed ekranem monitora, a Internet pełni w ich pracy bardzo ważną rolę.

Jednym z najważniejszych zagadnień ostatnich lat jest zarządzanie technologią w działalności biznesowej, które pozwala zachować optymalny poziom efektywności bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo. We współczesnym świecie, coraz bardziej zależnym od rozwiązań technicznych, pozbawienie pracowników dostępu do komputerów i Internetu wywołałoby efekt podobny do związania im rąk. Korzystanie z Internetu stanowi podstawę większości aspektów ich pracy. Internet, który zadziwiająco przyspiesza i usprawnia pracę, przysparza również wielu problemów. A biorąc pod uwagę liczbę usług i aplikacji, pełne zrozumienie, co i jak jest wykorzystywane w danym środowisku, może być wyjątkowo trudne.

Wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez firmę McAfee dowodzą, że do obowiązków współczesnych kierowników działów informatycznych należy nie tylko zarządzanie wykorzystaniem rozwiązań informatycznych w ich miejscach pracy, ale również monitorowanie ich wpływu na poziom produktywności pracowników.

Badania wykazują, że wiele popularnych usług internetowych nie jest blokowanych, mimo że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i produktywności firmy. W niektórych przypadkach poszczególne technologie nie mają związku z działalnością przedsiębiorstwa lub instytucji, jednakże fakt ten rzadko postrzegany jest jako problem. Mimo, że połowa europejskich firm chciałaby zablokować pracownikom dostęp do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy MySpace w obawie przed wirusami i spamem, de facto decyduje się na to tylko jedna na pięć. Kwestia staje się poważniejsza, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość informatyków jest świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa, takich jak kradzież tożsamości czy przypadkowe ujawnienie poufnych informacji, które wiążą się bezpośrednio z tego rodzaju serwisami.

Obecnie w miejscu pracy zacierają się granice pomiędzy sferą służbową a prywatną. W wielu przypadkach jest to zmiana na lepsze, która jednak nigdy nie powinna narażać firmy na ryzyko. Przed informatykami stoi trudne zadanie pogodzenia konieczności zachowania bezpieczeństwa sieci i zaspokojenia potrzeb pracowników. Regulamin użytkowania Internetu w miejscu pracy oraz szkolenia w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sieci umożliwią znalezienie zadowalającego rozwiązania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy