Funkcja CZĘSTOŚĆ pozwoli zliczyć kwoty przedziałowo

Autor: Piotr Gromulski
Gdy Twoim zadaniem jest sprawdzenie, ile transakcji sprzedaży zawiera się w określonych przedziałach wartości, warto sięgnąć po odpowiednie narzędzie w Excelu. Funkcja CZĘSTOŚĆ sprawi, że unikniesz męczącego zliczania danych i zbędnego klikania myszą.
Na rysunku 1 przedstawione są przykładowe dane. W kolumnie A znajdują się kwoty sprzedaży, a w B wartości tworzące przedziały.
Rys. 1. Zestawienie danych
   Aby przeprowadzić analizę sprzedaży pod kątem przedziałów wartości, wykonaj następujące kroki:
 
1. Zaznacz zakres komórek C2:C8 i wprowadź formułę:
=CZĘSTOŚĆ(A2:A15;B2:B7)
2. Koniecznie zatwierdź ją kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter.
Rys. 2. Obliczenia z wykorzystaniem funkcji CZĘSTOŚĆ
Wyjaśnienie działania formuły:
Taki sposób zatwierdzania formuły oznacza, że wprowadzasz ją jako tablicową. W przypadku funkcji CZĘSTOŚĆ jest to niezbędne, gdyż w wyniku zwraca ona tablicę wielu wartości, które muszą być wyświetlone w tylu komórkach, ile przedziałów zostało przez Ciebie zdefiniowanych. Dla danych przykładowych liczona będzie częstość wystąpień sprzedaży o poziomie do 1500, następnie od 1500 do 3000, potem od 3000 do 4500 itd. Wprowadzenie formuły jako tablicowej jest sygnalizowane przez Excela na pasku formuły poprzez ujęcie jej w nawiasy klamrowe. Jeżeli nie są one widoczne, nie próbuj ich tam wpisywać. Naciśnij klawisz F2 i ponownie użyj kombinacji trzech klawiszy.
Wskazówka
Przykładowe dane możesz zastąpić własnymi. Ważne żeby w kolumnie A pojawiły się dane do analizy, zaś w kolumnie B poszukiwane przedziały wartości. Jeśli dane chcesz umieścić w innym obszarze arkusza, wystarczy, że zmodyfikujesz odpowiednio formułę wstawianą do pierwszego wiersza kolumny wynikowej. Pamiętaj jednak, że liczba wartości zwróconych przez funkcję CZĘSTOSĆ jest o jeden większa niż liczba elementów określających wartości przedziałów. Dodatkowy element zwraca liczbę wartości, które są większe od najwyższego przedziału wartości.


Piotr Gromulski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy