Otwieranie skoroszytu w przeglądarce internetowej

Autor: Marcin Sarna
Skoroszyty Excela można otwierać nie tylko w samym programie Excel, ale także w przeglądarce internetowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie funkcje będą działały w takim otwartym arkuszu.
Arkusz Excela można w przeglądarce otworzyć za pomocą usługi Aplikacja Excel Online, dostępnej pod adresem http://office.com (albo bezpośrednim linkiem: https://office.live.com/start/Excel.aspx). Strona ta bywa jednak niekiedy blokowana przez sieci korporacyjne i chociażby z tego powodu warto pamiętać, że pliki XLSS otworzymy także, korzystając z aplikacji Excel Online (choć i jej użycie nie zawsze jest dopuszczane przez administratorów).
Rysunek 1. Office Online to pakiet aplikacji dostępnych z poziomu przeglądarki
Wady, obsługiwane pliki
 
Niestety zarówno przeglądarka, jak i Excel Online różnią się in minus od aplikacji Excel. Oba rozwiązania nie są w pełni kompatybilne z tym programem. Oznacza to, że nie wszystkie funkcje arkusza są obsługiwane w przeglądarce, a niektóre są, ale inaczej.
W przeglądarce otworzymy pliki:
XLSX– skoroszyty Excela w wersji 2010;
XLSM – skoroszyty Excela w wersji 2010 z obsługą makr;
XLSB – skoroszyty binarne Excela 2010.
Rysunek 2. Interfejs Excel Online jest bardzo prosty
Natomiast w Excel Online można otworzyć skoroszyty XLSX.
Funkcje w pełni obsługiwane
 
Większość podstawowych funkcji skoroszytów działa zupełnie normalne zarówno w przeglądarce, jak i w Excel Online.
Dotyczy to niemal wszystkich poszczególnych funkcji używanych w formułach Excela (pewne problemy mogą być z nieco inaczej obsługiwanymi: HIPERŁĄCZE, DANE.CZASU.RZECZ, Żądanie.SQL, ZNAK, KOMÓRKA oraz INFO), systemów dat, tabel (w tym danych, nagłówków kolumn czy styli tabel). Tak samo będą działały komórki (wartości, scalenia), nazwy (definicje, zakres nazwane), obliczanie (w tym automatyczne dla zakresów i całych arkuszy).
Rysunek 3. Excel Online wystarczy do większości codziennych zastosowań
Wykresy co do zasady w przeglądarce będą wyglądały tak samo jak w Excelu, ale otwieranie wykresu nie powiedzie się, jeżeli wykres:
►wchodzi w skład grupy wykresów;
► zawiera odwołania zewnętrzne.
Tak samo działają za to również: formatowanie (komórek, zakresów komórek oraz liczb), połączenia z zewnętrznymi źródłami danych, narzędzia analizy warunkowej, konsolidowanie danych z zakresów, źródła danych (SQL, OLAP itd.) oraz wykresy przebiegu w czasie. Fragmentatory zostaną wyświetlone, ale nie w przypadku gdy chociaż jeden z nich wchodzi w skład grupy.
Funkcje, które nie są obsługiwane
Jeżeli arkusz nie chce się otworzyć w przeglądarce, to zapewne odpowiada za to zastosowanie w nim:
 
►starszych języków makr;
►kontrolek ActiveX, obiektów OLE albo kodu XML;
►zarządzania prawami do informacji lub ochrony prywatności;
►pisma odręcznego;
►list rozwijalnych;
►komentarzy;
►menedżera scenariuszy.
Część funkcji z kolei przeglądarka obsługuje nieco inaczej niż Excel. Kłopotów można się spodziewać przy hiperłączach, czcionkach (nie wszystkie będą dostępne na serwerze) czy wykresach przestawnych. Nie działają niektóre obramowania liniowe czy kierunki gradientów kolorów. Kolory wypełnienia także mogą wyglądać nieco inaczej. Przeglądarka nie zaprezentuje nam też justowania tekstu w pionie i wyrównania rozłożonego pionowo, a zamiast tego zobaczymy wyśrodkowanie w pionie. Jeżeli użyty obraz jest przycięty w skoroszycie, to wówczas żaden obraz nie zostanie wyświetlony, a zamiast nich ujrzymy obrazy tła arkusza.
 
Rysunek 4. Dostępne narzędzia są nieco okrojone – widok na przykładzie karty Wstawianie
Jeżeli edycja w przeglądarce nam nie wystarcza, możemy zawsze skorzystać z widocznej na rysunku powyżej opcji Otwórz w programie Excel. Wówczas wybieramy pomiędzy otwarciem arkusza w zainstalowanym Excelu a zainstalowaniem bezpłatnej wersji pakietu Office 365.


Marcin Sarna


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49908 )

Array ( [docId] => 49908 )