Przeformatowanie dat za pomocą funkcji FRAGMENT.TEKSTU

Przy przenoszeniu danych do Excela występuje dość często problem zapisu daty, jaki stosuje program źródłowy. Przykładowa data 12 grudnia 2009 r. może być przechowywana w postaci 20091212. Excel nie rozpozna poprawnie takiego formatu zapisu i zinterpretuje datę jako zwykłą wartość liczbową. Formuła parta na funkcji FRAGMENT.TEKSTU pozwoli na szybkie przeformatowanie.
  
Aby przekształcić ciąg znaków 20091212 na datę, powinieneś najpierw rozłożyć ciąg znaków na części składowe (2009-12-12), a następnie złożyć z nich zapis rozpoznawalny jako datę. Podstawową funkcją, którą powinieneś wykorzystać, jest FRAGMENT.TEKSTU. Za jej pomocą wyodrębnisz z długiego ciągu znaków krótsze fragmenty. I tak dla przykładu formuła:
=FRAGMENT.TEKSTU(A3;1;4)
wybiera z komórki A3 cztery znaki począwszy od pierwszego. W wyniku dostarcza więc wartość 2009 reprezentującą rok w dacie.
 
Części oznaczające rok, miesiąc i dzień powinny być rozdzielone kreską, którą wstawisz do formuły za pomocą łącznika &. Kompletna formuła wygląda następująco:
=FRAGMENT.TEKSTU(A3;1;4)&"-"&FRAGMENT.TEKSTU(A3;5;2)&"-"&
FRAGMENT.TEKSTU(A3;7;2))
Wynik działania formuły wygląda wprawdzie poprawnie (2009-12-12), ale jest traktowany przez Excel jako wartość tekstowa. Aby wykonać przekształcenie tekstu na datę, wykorzystaj funkcję DATA.WARTOŚĆ. Ostatecznie formuła przyjmie taką postać:
=DATA.WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A3;1;4)&"-"&
FRAGMENT.TEKSTU(A3;5;2)&"-"&FRAGMENT.TEKSTU(A3;7;2))
Wynik działania powyższej formuły to na razie pięciocyfrowa liczba 39032. Jest to poprawnie wyznaczony wynik jednak wymaga jeszcze nadania komórce żądanego formatu daty.
W tym celu:
1. Zaznacz wartość i wywołaj okno dialogowe Formatowanie komórek (skrót Ctrl+1).
 
2. W zakładce Liczby wybierz odpowiadający Ci format zapisu daty.
Tak wygląda działanie formuły w przykładowym arkuszu po nadaniu komórce formatu daty:
Rys. 1. Zapis liczbowy skonwertowany na datę
Zbudowaną w opisany sposób datę możesz traktować w dalszych analizach jako zwykłą datę zapisaną w komórce.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy