Sprzęganie tabel w programie Access

Kwerenda z powiązanymi tabelami wyświetla rekordy, w których wspólne pola dla obu tabel zawierają identyczne zestawy informacji. Jeśli podczas tworzenia relacji posiadacie dwie lub więcej tabel zawierających takie same wartości, możecie je sprzęgnąć, narzucając im wspólne pola.

Dzięki sprzężeniu tabel powstaje kombinacja, która w rezultacie pozwala Wam otrzymać trwałą tabelę o wspólnych (sprzężonych) rekordach. Aby sprzęgnąć tabele w kwerendzie, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:


1. Otwórzcie w widoku Projekt dowolną kwerendę zawierającą tabele, które zamierzacie sprzęgnąć. Jeśli obie tabele będą połączone liniami, będzie to świadczyło o ich wzajemnych relacjach. W takim wypadku kliknijcie pole podstawowe i przeciągnijcie je do określonego pola w tabeli obok. Dzięki temu zabiegowi utworzy się linia łącząca pola w obu tabelach. Na koniec wystarczy zapisać nowe ustawienie (Plik/Zapisz).


2. Jeśli będziecie chcieli zmienić typ sprzężenia, to otwórzcie kwerendę w widoku Projekt i dwukrotnie kliknijcie linię, która łączy interesujące Was pola. Po wyborze sprzężenia, które chcecie zmienić, zostanie wyświetlone okno Właściwości sprzężenia. Następnie wybierzcie typ sprzężenia, który chcecie przyznać wybranemu przez Was sprzężeniu, i kliknijcie przycisk OK. Istnieje kilka typów sprzężeń - zewnętrzne, wewnętrzne, autosprzężenie i sprzężenie kartezjańskie.


O sprzężeniu wewnętrznym mówimy, gdy wyświetlacie jedynie rekordy o tych samych wartościach we wspólnych polach (np. tabela z zamówieniami klientów i tabela z ich adresami).


Sprzężenie zewnętrzne zachodzi, gdy wyświetlacie listę wszystkich rekordów z tabeli źródłowej. W tym wypadku zostaną wyświetlone wyłącznie rekordy, które posiadają identyczną zawartość we współdzielonych polach.


Autosprzężanie zachodzi, w przypadku gdy rekordy w tabeli łączą się z rekordami w tej samej tabeli.


Sprzężenie kartezjańskie występuje w przypadku połączenia wszystkich rekordów jednej tabeli z wszystkimi rekordami drugiej tabeli.


Klucz podstawowy w tabelach


O kluczu podstawowym możemy mówić, kiedy pola określonej tabeli nie zawierają powtarzających się wartości w poszczególnych rekordach. Pola te często odróżniają jedne rekordy od pozostałych i nie powtarzają się w żadnym z pól klucza podstawowego w interesującej Was tabeli. W celu dokonania ustawień pola klucza podstawowego przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:


1. Uruchomcie program Access i w widoku Projekt otwórzcie interesującą Was tabelę.


2. Następnie kliknijcie wiersz z polem, który chcecie zamienić w klucz podstawowy, i z paska narzędzi wybierzcie przycisk Klucz podstawowy. W wybranym wierszu pojawi się ikona klucza. Teraz tylko wystarczy zapisać ustawienie z nowym polem klucza podstawowego.


3. Istnieje również możliwość utworzenia klucza podstawowego składającego się z wielu pól. Taki klucz pozwala rozróżniać rekordy, które nie zawierają wystarczających ilości informacji. W tym celu otwórzcie ponownie tabelę w widoku Projekt i przytrzymując klawisz Ctrl, kliknijcie na rekordy wierszy (wyznaczane pola nie muszą znajdować się obok siebie), które chcecie dołączyć do klucza podstawowego. Teraz tylko wystarczy zaznaczyć opcję Klucz podstawowy z paska narzędzi i zapisać zmianę (Plik/Zapisz).


Łączenie i osadzanie obiektów za pomocą funkcji OLE


Program Access nie jest programem graficznym. Jednak dzięki technologii OLE (Object Linking and Embedding) jest wstanie łączyć i osadzać obiekty graficzne w formularzach czy też raportach, korzystając przy tym z dwóch różnych programów. Osadzanie obiektów w tekście odbywa się w przypadkach, gdy zamierzacie dany obiekt użyć jeden raz w tekście lub został utworzony w programie niezgodnym z OLE. Natomiast łączenie obiektów zachodzi w przypadkach, gdy interesująca Was grafika posiada duże rozmiary lub też ma być użyta w kilku miejscach. Aby łączyć i osadzać obiekty za pomocą funkcji OLE, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:


1. W celu połączenia obiektu uruchomcie program Access i w widoku Projekt otwórzcie interesujący Was obiekt, który zamierzacie połączyć z obiektem zgodnym z OLE. Następnie otwórzcie Przybornik i kliknijcie przycisk Związana ramka obiektu. Rozciągnijcie ramkę obiektu, tak aby pojawiła się w przykładowym formularzu. Następnie otwórzcie program, w którym znajduje się obiekt, który zamierzacie połączyć w formularzu (Edycja/Kopiuj). Teraz tylko wystarczy przejść do wcześniej utworzonej ramki, wkleić obiekt (Edycja/Wklej specjalnie) i zaznaczyć opcję Wklej łącze znajdującą się w oknie Wklejanie Specjalnie.


2. Aby osadzić obiekt w bazie danych, wybieracie opcję Wstaw/Obiekt i w wyświetlonym oknie Wstawianie obiektu zaznaczacie opcję Utwórz nowy (wybierzcie interesujący Was program, w którym chcecie utworzyć obiekt, i kliknijcie przycisk OK). Na koniec zapiszcie zmiany (Plik/Zapisz).


Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48677 )

Array ( [docId] => 48677 )
Array ( [docId] => 48677 )