W jaki sposób kolorować wiersze arkusza kalkulacyjnego?

Program Excel oferuje możliwość kolorowania co drugiego wiersza w arkuszu kalkulacyjnym. Jest to niezwykle wygodna funkcja przydatna zwłaszcza przy większych tabelach zawierających duże i złożone ilości danych. Pozwoli Wam to automatycznie zabarwić co drugi wiersz, dzięki czemu sam arkusz stanie się znacznie bardziej przejrzysty i czytelny. Aby tego dokonać przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

1. Uruchamiacie program Excel i otwieracie wybrany przez Was arkusz kalkulacyjny. Następnie zaznaczcie interesujące Was komórki, które zamierzacie zabarwić .

2. Z paska zadań wybierzcie opcje Format/Formatowanie warunkowe. Na ekranach Waszych monitorów wyświetli się lista, z której wybieracie opcję Formuła jest. Zaraz obok w polu wpiszcie formułę: =MOD(WIERSZ();2)=0 i kliknijcie na przycisk Formatuj.

 

3. Pojawi się okno Formatowanie komórek, z którego wybieracie zakładkę Desenie.

4. Teraz wystarczy wybrać interesujący Was kolor i zakończyć klikając na przycisk OK.

5. Jeśli będziecie chcieli zabarwić komórki np. co trzeci lub czwarty wiersz wystarczy, że w podanej wcześniej formule wpiszecie liczbę 3 lub 4 lub inną dowolnie przez Was wybraną.

Jak wysłać z arkusz kalkulacyjny pocztą e-mail bezpośrednio z Excela?

 

Z poziomu aplikacji Excel istnieje możliwość szybkiego wysłania arkusza kalkulacyjnego pocztą e-mail. Jest to szybka i wygodna funkcja, która jednak zadziała tylko wtedy, jeśli domyślnym programem pocztowym jest Outlook lub Outlook Express. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób wysłać z Excela arkusz e-mailem przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

1. Uruchomcie program Excel. Otwórzcie wybrany przez Was arkusz kalkulacyjny. Następnie z zapaska zadań wybierzcie opcje Plik/Wyślij do.

2. Istnieją dwie opcje wyboru dostarczenia arkusza: Adresat poczty lub Adresat poczty (jako załącznik). Pierwsza z możliwości wysyła bieżaća zawartość arkusza w wiadomości e-mail. Z drugiej możliwości najlepiej skorzystać, jeśli odbiorca posiada również zainstalowaną aplikację Excel, gdyż ułatwi mu to edycje przez Was przesłanego pliku. W tym wypadku lepiej wysłać arkusz kalkulacyjny w formie załącznika.

3. Na koniec wpisujecie adres odbiorcy i klikacie na przycisk Wyślij.

Najszybszy sposób kopiowania całej zawartości arkusza kalkulacyjnego

Podczas pracy z arkuszem kalkulacyjnym nieraz zdarza się sytuacja, w której chcecie skopiować całą zawartość danych do nowego arkusza. Przyjrzyjcie się poniższym wskazówką, aby dowiedzieć się jak najszybciej tej operacji dokonać:

 

1. Uruchomcie program Excel i otwórzcie interesujący Was arkusz kalkulacyjny.

2. Powyżej zawartości arkusza znajdują się poszczególne zakładki wybranego arkusza kalkulacyjnego. Aby skopiować dane naciśnijcie i przytrzymajcie klawisz Ctrl na wybranej zakładce arkusza.

3. Następnie przytrzymując lewy klawisz myszy i przycisk Ctrl przeciągacie ikonę kursora na pusty obszar zakładek arkusza kalkulacyjnego.

4. Teraz wystarczy zwolnić przycisk i na ekranach Waszych monitorów pojawi się nowa zakładka arkusza, zawierające identyczne dane oryginału.

 

W jaki sposób wstawić do arkusza kalkulacyjnego aktualną datę?

W programie Excel istnieje specjalna formuła, dzięki której możecie automatycznie wstawić bieżącą datę w formacie rok-miesiąc-dzień. Oprócz samej daty możecie również skorzystać z możliwości wstawienia aktualny czas. Oba sposoby możecie przeprowadzić za pomocą odpowiedniego skrótu klawiaturowego. Jeśli jesteście zainteresowani przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

1. Uruchomcie program Excel i otwórzcie wybrany przez Was arkusz kalkulacyjny.

2. Następnie lewym przyciskiem myszy wybieramy interesującą nas komórkę, w którą chcecie wstawić datę i wpisujecie następującą formułą: =teraz(). Następnie kliknijcie na przycisk Enter. We wskazanej komórce natychmiast pojawi się data wraz z godziną np. 2006-02-10 15:55.

 

3. W przypadku, gdy chcecie wstawić wyłącznie datę bez godziny wybierzcie interesującą Was komórkę i wciśnijcie jednocześnie trzy klawisze: Ctrl-;-Enter. W wybranej komórce pojawi się data.

Jak używać filtrów w arkuszu kalkulacyjnym?

Jeżeli Wasz arkusz kalkulacyjny składa się z dużej tabeli wypełnionej informacjami możecie skorzystać z możliwości filtrowania wiadomości. Funkcja ta pozwoli Wam z długiej listy wybrać najważniejsze w dla Was w danej chwili wiadomości np. ilości sprzedanych samochodów przez wybranych pracowników. Zapewnia to niewątpliwą wygodę, szybkości odnajdywania informacji i czytelność. Jeśli chcecie skorzystać z filtru w arkuszu kalkulacyjnym zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami:

1. Uruchomcie program Excel. Otwórzcie dowolnie wybrany przez Was arkusz kalkulacyjny i wybierzcie jedną z komórek danej tabeli arkusza kalkulacyjnego.

2. Z paska funkcji wybieracie opcje Dane/Filtr/Autofiltr. W taki sam sposób możecie wyłączyć wybrany filtr.

 

3. W poszczególnych nagłówkach kolumn pojawią się rozwijane listy oznaczone czarnymi strzałkami skierowanymi w dół na szarym polu kwadratu.

4. Kliknięcie na strzałkę spowoduje rozwinięcie się listy filtrowania. Wybierzcie opcje Inne lub Niestandardowe (w zależności od wersji MSoffice’a), a otrzymacie szereg możliwości filtrowania interesujących Was danych.

5. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Autofiltr niestandardowy. W filtrze możecie dokonać wyboru przykładowej sytuacji sprzedaży (np. jest mniejsze niż) i wartości samej sprzedaży (np. 15).

Jak mieć stale na oku najważniejsze komórki arkusza kalkulacyjnego?

Arkusze kalkulacyjne nieraz są bardzo rozbudowane podzielone na kilka części. Zapoznawanie się z wybranymi informacjami w poszczególnych częściach arkusza kalkulacyjnego jest bardzo czasochłonne, a czasami nawet męczące. Spowodowane jest to nieustającym przewijaniem arkusza w celu odnalezienia interesujących Was informacji. Program jednak został wyposażony w podgląd zawartości, który umożliwia nieustanną obserwację najważniejszych dla Was informacji zawartych w określonym arkuszu kalkulacyjnym. Aby zapoznać się z tą przydatną funkcją przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:
1. Uruchomcie program Excel. Otwórzcie interesujący Was arkusz kalkulacyjny i wybierzcie z paska zadań opcje Narzędzia/Inspekcja formuł/Pokaż okno czujki.

 

2. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się Okno czujki. Za jego pomocą możecie dokonać podglądu wybranych komórek.

3. W celu wybrania interesującego Was pola klikacie na opcję Dodaj czujkę, a następnie wybieracie komórkę, którą chcecie mieć na stałym podglądzie. W następnej kolejności wciskacie przycisk Enter i opcję Dodaj.
4. W Oknie czujki pojawi się wybrana komórka. Jej zawartość pojawi się również na ekranie. Odtąd wybrana wartość będzie stale Wam towarzyszyła podczas przewijania poszczególnych części arkusza kalkulacyjnego.

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48666 )

Array ( [docId] => 48666 )
Array ( [docId] => 48666 )