Zaokrąglanie czasu przy zmiennych kryteriach

Autor: Piotr Dynia
Przy okazji sporządzanie rozliczeń czasu pracy bardzo często korzysta się z najróżniejszych zaokrągleń. Wygodnie takie operacje wykonywać w Excelu, ponieważ jest wyposażony w specjalnie przeznaczone do tego celu funkcje.
Jeżeli je stosujemy, program wymaga określenia kryterium zaokrąglenia. Taką informację najczęściej podaje się bezpośrednio w składni formuły, ale zdarza się, że jest to zmienna i znajduje się w arkuszu. Takie zestawienie przedstawia rysunek 1.
Rysunek 1. Problem z zaokrągleniem
W kolumnie B znajduje się zmienne kryterium zaokrąglania przyporządkowane do każdej wartości czasu w kolumnie A. Zastosowanie standardowego sposobu zaokrąglenia nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, co jest widoczne w kolumnie C.
 
Aby otrzymać poprawne wyniki:
  1. Formułę z komórki C2 zamieńmy na następującą:
=ZAOKR.W.GÓRĘ(A2;CZAS(0;B2;0))
  1. Skopiujmy ją w dół do kolejnych komórek.
W arkuszu pojawią się poprawne wyniki, jak jest to przedstawione na rysunku 2.
Rysunek 2. Poprawne zaokrąglenia wartości czasu
Wyjaśnienie działania formuły:
W pierwszym argumencie funkcji ZAOKR.W.GÓRĘ podajemy adres komórki, w której znajduje się wartość do zaokrąglenia. W drugim argumencie została zagnieżdżona funkcja CZAS. Jej zadaniem jest zamiana wartości z kolumny B na liczbę, która będzie traktowana przez Excela jako ilość minut. Funkcja CZAS przyjmuje 3 argumenty: godzina, minuta oraz sekunda. Ze względu na to, że w kolumnie B określona jest liczba minut, w pierwszym i trzecim argumencie funkcji CZAS podano wartość zerową.


Piotr Dynia


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49935 )

Array ( [docId] => 49935 )
Array ( [docId] => 49935 )