Dodawanie efektów specjalnych do filmów

Jedną z ciekawych opcji jest możliwość wzbogacenia filmu o szereg efektów. Mowa nie tylko wizualnych „wodotryskach” dodawanych do materiału wideo, ale także przydatne przekształcenia obrazu służące, np. poprawie jego jakości.

Wszystkie te możliwości w Avidemux kryje polecenie Filters z menu Video. Po jego wybraniu otworzy się okno podzielone na 3 zasadnicze pola. Pierwsze z nich po lewej stronie zawiera filtry pogrupowane ze względu na ich funkcje. Znajdziesz tu takie kategorie, jak filtry kolorów, napisów, usuwania zakłóceń czy różnego rodzaju transformacji. Po wybraniu jednej z nich w drugim oknie pojawia się lista konkretnych filtrów z danej kategorii.

Prześledźmy dodawanie filtra na konkretnym przykładzie, tj. poprzez dodanie czarnych ramek wokół materiału wideo:

  • Kliknij kategorię Transform i wybierz pierwszy filtr Add Black borders. Teraz kliknij zieloną ikonę plusa znajdującą się na dole okna, aby dodać filtr do listy filtrów, jakie chcesz zastosować (listę tę stanowi trzecie, ostatnie okno).
  • Zostaniesz zapytany o szerokość poszczególnych ramek w pikselach. Wpisz dowolne wartości, np. 50 pikseli z boków i 20 pikseli z góry i z dołu. Potwierdź, klikając OK.
  • Zauważ, że na liście aktywnych filtrów pojawiła się informacja, że obraz z pierwotnej rozdzielczości np. 1280x960 zwiększył rozmiary do 1380x1000. Zawsze możesz zmienić ustawienia danego filtra poprzez jego zaznaczenie na liście aktywnych filtrów i kliknięcie przycisku Configure.

Jeżeli chcesz usunąć dany filtr z listy, zaznacz go i wciśnij pierwszą ikonę z prawej strony (czerwony krzyżyk).

 

Jeżeli chcesz mieć ramkę nie na całym filmie, ale tylko od klatki 100 do 300, zaznacz dodany filtr i wciśnij przycisk Partial. W nowym oknie dialogowym możesz wpisać zakres klatek.

Uwaga: jeżeli po użyciu Partial będziesz chciał zmienić zakres klatek, nie wciskaj ponownie Partial,lecz Configure. Dostęp do podstawowych opcji filtra (w naszym przypadku szerokości ramek) uzyskasz, wciskając kolejno Configure oraz w nowym oknie Configure child.

Dodawanie filtrów do listy w określonej kolejności czasem ma znaczenie. Aby zmieniać pozycję filtrów, użyj przycisków ze strzałkami w górę i w dół.

Ostatnią, bardzo praktyczną, możliwością okna filtrów jest zapisywanie i wczytywanie skryptów. Przyznasz, że dodając ramki do szeregu filmów z ostatniego weekendowego wypadu, chciałbyś nie musieć ustawiać listy filtrów po każdym wczytaniu kolejnego filmiku? W takiej sytuacji, ustawiwszy filtry w pierwszym filmie, kliknij przycisk Save Script As i zapisz ustawienia na dysku. Po wczytaniu kolejnego wideo możesz za jednym kliknięciem Open Script przywrócić zapisane ustawienia.

 

Wciśnięcie przycisku Preview pozwoli uzyskać podgląd na wideo z zastosowanymi efektami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47735 )

Array ( [docId] => 47735 )
Array ( [docId] => 47735 )