Grafika 3D - obraz lentykularny

Stworzenie takiego obrazu jest atrakcyjne przede wszystkim ze względu na możliwość interakcji i wybieranie, które z kilku ujęć aktualnie chcemy oglądać. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie ruchomego obrazu (animacji). Niestety, przygotowanie takiego obrazu jest bardzo wymagające, ponieważ trzeba użyć specjalnej folii soczewkowej.

Taka folia to podłoże drukowe z przezroczystego tworzywa sztucznego. Z jednej strony jest gładka, a z drugiej ma wytłoczone soczewki. Ma grubość 0,3-3,8mm. Kupując folię zwróć uwagę na rozdzielczość lpi (ilość linii soczewek na cal). Typowy arkusz na zdjęcie 17,5 x 25cm kosztuje w okolicach 7 złotych.

Do samego wydruku na folii wystarczy nawet zwykła drukarka atramentowa.

Rys. Po lewej folia lentykularna, po prawej schemat działania

 

Przed rozpoczęciem tworzenia samego obrazu lentykularnego, należy przygotować serię fotografii przedstawiających część obiektów ciągle w taki sam sposób, a część obiektów poruszających się.

Na przykład może to być scena, w której kot siedzi na parapecie i rusza się tylko jego ogon. Na początek, aby ułatwić sobie uzyskanie odpowiedniego efektu, warto rozpocząć od uchwycenia ruchu tylko w jednej płaszczyźnie (np. góra - dół). Możesz też nakręcić film i wyciąć z niego odpowiednie klatki.
A jaką liczbę zdjęć stworzyć? O tym decydują dwa ważne parametry:

rozdzielczość drukarki w dpi (punkty na cal),

rozdzielczość folii soczewkowej w lpi.
Aby dowiedzieć się, ile zdjęć należy stworzyć, pierwszą wartość należy podzielić przez drugą. Jeżeli Twoja drukarka oferuje 1200 dpi i stosujesz papier 60 lpi, to liczba zdjęć wynosi 120/60 = 20.

 

Mając tak zrobione zdjęcia wczytaj je po prostu do 3DMasterKit. Czas przystąpić do właściwej obróbki obrazów:
  • Nałóż zdjęcia na siebie tak, aby nieruchome elementy były zawsze dokładnie w tym samym miejscu. Pomoże Ci w tym funkcja Zoom. Zacznij od dwóch pierwszych zdjęć. Następnie kliknij trzeci kadr, ustaw go jako prawy (Set right) i zostaw pierwszy bez zmian. Dopasuj je i tak samo postępuj z kolejnymi ujęciami.
  • Teraz wybierz kartę Lenticular. Zacznij od wygenerowania tzw. testu prążkowego, pozwalającego na dostosowanie wymiaru prążków do Twojej drukarki.
  • W sekcji Resolution/Print size wpisz rozdzielczość Twojej drukarki.
  • W sekcji Pitch/Lens pitch wskaż gęstość prążków (lpi).
  • Wciśnij przycisk Generate pitch test, a w oknie konfiguracyjnym Generate.
  • Wydrukuj na zwykłym papierze pokazane rzędy szarych pasków.
Wydruk połóż na biurku i przyłóż do niego folię tak, aby prążki na niej były równoległe do pasków na papierze. Teraz spójrz na papier z góry i przesuwając głowę kilkanaście centymetrów w każdą stronę postaraj się zapamiętać pasek, który w każdym położeniu ma najmniej zmieniający się (taki sam) odcień szarości.
  • Do pola Pitch w 3DMasterKit wpisz liczbę odpowiadającą wybranemu paskowi (zobacz opis u góry).
  • Teraz w sekcji Print size dostosuj rozmiar wydruku zdjęcia tak, aby pasował do rozmiaru folii soczewkowej. Pamiętaj, że nie możesz tu wpłynąć na proporcje zdjęcia, bowiem np. zmiana szerokości od razu wpływa na wysokość i na odwrót. W razie takiej potrzeby musisz ponowić edycję obrazów wyjściowych (przez przesuwanie linii ramek ograniczających fotografię).
  • Musisz wreszcie poinformować komputer czy linie prążków na Twojej folii są pionowe, czy poziome (tak naprawdę chodzi o to, w jaki sposób ułożysz potem tę folię). Zrobisz to za pomocą sekcji Lens orientation.
  • Wciśnij przycisk Generate, aby po chwili zobaczyć spreparowany, na podstawie Twoich danych, obraz lentikularny.
  • Wydrukuj obraz na zwykłym papierze.

 

Teraz nastąpi chwila prawdy - naklejenie folii soczewkowej na gotowy wydruk:

  • Zacznij od odklejenia niewielkiego paska (np. 1-2cm) folii ochronnej spod spodu arkusza folii soczewkowej, odginając go nieco.
  • Przyłóż ostrożnie folię do zdjęcia. Koniecznie pilnuj, aby paski na wydruku i na folii były równoległe. Manewruj folią swobodnie do czasu, aż uzyskasz efekt animacji.
  • Gdy już ustawisz folię w prawidłowy sposób, dociśnij ją odklejonym miejscem do zdjęcia.
  • Pozostaje już tylko stopniowo odklejać dalsze warstwy folii ochronnej, jednocześnie przyklejając folię soczewkową do zdjęcia.
Zwracaj uwagę na to, aby nie przesunąć folii i by ją równo przykleić. W tym może Ci pomóc specjalny laminator - w razie jego braku posłuż się chociażby linijką.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47245 )

Array ( [docId] => 47245 )
Array ( [docId] => 47245 )