Kompresja wideo na potrzeby WWW

Możesz zrobić świetny klip, lecz gdy przychodzi do jego zamieszczenia w Internecie, nagle okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Jakich kodeków należy użyć w takiej sytuacji?

Najważniejszą kwestią przy przygotowywaniu wideo do dystrybucji za pomocą WWW jest kompresja. W tej sytuacji niemal zawsze będzie Ci bowiem zależało na niewielkim rozmiarze pliku wynikowego, który dzięki temu zostanie szybko wczytany i odtworzony na komputerze niecierpliwego użytkownika.

Zanim zdecydujesz się na konkretny kodek, musisz zapoznać się z dostępnymi odtwarzaczami wideo działającymi na stronach WWW. Najpopularniejszy jest niewątpliwie Adobe Flash Player (obecnie w wersji 10, ale wielu użytkowników ciągle używa wersji 9). Główna różnica między nimi jest taka, że wersja 10 obsługuje kodeki H.264 oraz V-6, natomiast wersja tylko ten ostatni.

 

Ponieważ Flash jest zainstalowany w większości komputerów, warto zastanowić się nad użyciem kodeka H.264 lub VP-6 – oba zapewniają całkiem dobry stopień kompresji w stosunku do utraty jakości. Użycie H.264 dostosuje też film do wymagań użytkowników iPod, iPhone czy Playstation Portable.

Wadą H.264 jest stosunkowo wysokie zapotrzebowanie na moc procesora, co powoduje, że w przypadku starszych komputerów mogą wystąpić trudności z zapewnieniem płynnego odtwarzania filmu. Filmy przeznaczone do zamieszczenia w serwisie YouTube warto kodować za pomocą Sorenson Spark, który jednak znacząco obniża jakość wideo.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47954 )

Array ( [docId] => 47954 )
Array ( [docId] => 47954 )