Podłączanie komputera do telewizora

Oglądanie filmu, granie w gry komputerowe – jest wiele powodów, dla których warto podłączyć komputer do telewizora. Jednak jak to zrobić?

Po połączeniu urządzeń kablem S-Video lub cinch system powinien wykryć odbiornik TV i aktywować odpowiednie opcje w panelu Właściwości ekranu. W większości komputerów domowych pracują dziś karty graficzne z układami ATI Radeon lub nVidia GeForce. Ustawienia ich sterowników różnią się, choć zasada jest podobna.

Karty graficzne Radeon:
1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.
2. Przejdź do zakładki Ustawienia i kliknij przycisk Zaawansowane.
3. Wybierz zakładkę Ekrany. Jeżeli telewizor został wykryty, to w polu TV, przycisk zasilania jest aktywny (ma kolor czerwony). W przeciwnym wypadku sprawdź podłączenie i spróbuj wyłączyć telewizor i włączyć go ponownie. Jeżeli telewizor nie został automatycznie wykryty, to skorzystaj z przycisku Rozwiązywanie problemów. W okienku, które się pojawi, zaznacz opcję Wymuszaj wykrywanie TV i kliknij OK.
4. Kliknij belkę TV powyżej rysunku telewizora. Otworzy się okienko Właściwości: TV, w którym możesz między innymi wyregulować: kontrast, nasycenie barw, wybrać format.
5. W zakładce Format okna Właściwości: TV, zaznacz opcję Wybierz według kraju/regionu i z listy Kraj/Region wybierz Polskę.
6. Wciśnij czerwony przycisk, aby włączyć telewizor.
7. W polu każdego ekranu znajdują się dwa niebieskie, kwadratowe przyciski. W polu monitora wciśnij przycisk z kółeczkiem. W ten sposób ustawisz monitor do wyświetlania podstawowego obrazu.
8. W polu telewizora wciśnij przycisk z dwoma kwadracikami (okienkami). Oznacza to, że telewizor będzie wyświetlał obraz tak zwanej nakładki, czyli zawartość okna odtwarzania filmu. Większość odtwarzaczy filmów korzysta z trybu nakładki.
9. Kliknij Zastosuj. Na telewizorze powinien pojawić się obraz z komputera.
10. Przejdź teraz do zakładki Nakładka i kliknij Opcje trybu teatralnego.
11. W polu Tryb wyświetlania nakładki zaznacz opcję Tryb teatralny.
12. Wybór opcji Wideo pełnoekranowe w polu Ustawienia trybu teatralnego – Proporcje obrazu wideo,pozwoli Ci oglądać filmy panoramiczne na całym obszarze ekranu zwykłego telewizora. Obraz będzie wówczas trochę rozciągnięty w pionie, ale za to większy.
13. Zmiany zatwierdź, klikając OK.

Karty graficzne GeForce:
1. Kliknij prawy przycisk myszy na pulpicie i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.
2. Przejdź do zakładki ustawienia i kliknij przycisk Zaawansowane.
3. Wybierz pozycję nView.
4. Z listy Tryb nView wybierz Klon, a z listy Para wyświetlana – Monitor + Telewizor. Kliknij Zastosuj. Parametry obrazu na telewizorze dostosujesz, korzystając z menu kontekstowego dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na obrazku telewizora. Korzystając z tego menu, wybierz odpowiedni format (PAL lub NTSC).
5. Przejdź do pozycji Wideo pełnoekranowe i z listy Urządzenie pełnoekranowe wybierz Ekran pomocniczy, którym w tym przypadku jest telewizor.
6. Zmiany zatwierdź, klikając OK.
Jeżeli we właściwościach ekranu nie masz wyżej opisanych opcji, to zaktualizuj sterownik karty graficznej. Najnowsze sterowniki dostępne są na stronach ATI (http://www.ati.com) i nVidia (http://www.nvidia.pl). Dzięki powyższym ustawieniom dla kart Radeon i GeForce na telewizorze będzie wyświetlana zawartość okienka odtwarzania filmu. W praktyce oznacza to, że telewizor będzie wyświetlał film w trybie pełnoekranowym niezależnie od tego, czy włączyłeś taki tryb czy nie. Możesz nawet zminimalizować okienko filmu, a i tak będzie on wyświetlany na całym ekranie telewizora.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49346 )

Array ( [docId] => 49346 )
Array ( [docId] => 49346 )