Wprowadzenie do cyfrowej obróbki wideo

Dzięki postępującej cyfryzacji technologie multimedialne coraz śmielej wkraczają w nasze życie, pozwalając w domowym zaciszu dokonywać rzeczy, które do tej pory były zastrzeżone tylko dla profesjonalistów. Powyższe stwierdzenie dotyczy także edycji wideo. Jeśli więc chciałbyś zacząć przygodę z domową produkcją filmową, zacznij od naszych wskazówek.

Naturalnie, techniki edycji wideo były na długo przed pojawieniem się komputerów, co nie znaczy jednak, że obecnie straciły już na znaczeniu. Wiele technik stosowanych ówcześnie zostało niejako przeniesionych na grunt komputerów. Na przykład liniowa edycja wideo, wycinanie poszczególnych klatek czy całych sekwencji z taśmy, znajduje swoje odzwierciedlenie w dzisiejszej reprezentacji filmu w programach edytorskich, gdzie klip przedstawia się jako ciąg klatek na linii czasu.


Rys. Tak zwany Timeline, obrazujący przebieg ścieżki wideo (u góry) i dźwiękowej (na dole)

 

Oczywiście, dzisiejsze techniki edycji wideo odbiegają znacząco od dawnej pracy z taśmą filmową, głównie dzięki nowym możliwościom technicznym. Usunięte sceny zawsze można przywrócić z kopii zapasowej nagrania, możesz też od razu podglądać efekt wprowadzonych zmian. Wszystkie operacje są mniej pracochłonne. Z łatwością stworzysz nowe tło sceny, dostosujesz poziom dźwięku, dodasz efekty specjalne za pomocą kilku kliknięć myszy.

Same programy do edycji wideo są dziś łatwiej dostępne niż kiedykolwiek. Wiele komputerów ma domyślnie zainstalowany jakiś edytor wideo, np. iMovie w przypadku Macintosha czy Windows Movie Maker na komputerach z systemem Windows. Dochodzi do tego duży wybór darmowych programów do edycji wideo, dostępnych w sieci Internet.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48069 )

Array ( [docId] => 48069 )
Array ( [docId] => 48069 )