Precyzyjne diagnozowanie twardego dysku

Jeśli z dyskiem dzieje się coś niedobrego, zdiagnozowanie problemów może okazać się niemożliwe, jeśli w skutek błędów na dysku system operacyjny się nie uruchomi. Można sobie z tym poradzić, przygotowując startową płytę diagnostyczną.

MHDD to aplikacja do precyzyjnego diagnozowania dysków twardych pod kątem występowania błędów (tak logicznych, jak mechanicznych). Między innymi potrafi odczytywać informacje S.M.A.R.T., wykonywać niskopoziomowe formatowanie czy usuwać tzw. bad sectors na dyskach IDE, SATA lub SCSI.

Formatowanie niskopoziomowe (low-level format) to formatowanie nie pod konkretny system plików (np. NTFS), ale jeszcze bardziej podstawowe, podczas którego dysk jest w ogóle przygotowywany do pracy w komputerze. Nanosi się wówczas podział na sektory, zapisuje się ich nagłówki czy umieszcza informacje niezbędne do pozycjonowania głowic.

Ze strony http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD pobierz obraz płyty w formacie ISO i nagraj go na pustym krążku CD. Następnie uruchom komputer z płyty z MHDD. Takie rozwiązanie pozwala MHDD działać niezależnie od systemu operacyjnego, a przez to możliwe jest naprawienie także partycji systemowej. Pamiętaj, że MHDD pracuje jedynie z dyskami ustawionymi w trybie MASTER.
Po uruchomieniu MHDD zobaczysz powitalne okno programu z wykrytymi dyskami twardymi. Wybierz dysk twardy do diagnostyki, wciśnij odpowiedni numer na klawiaturze i potwierdź klawiszem [ENTER]. Jesteś teraz w głównym oknie programu. Możesz uzyskać więcej informacji o wybranym dysku, wpisz EID i wciśnij [ENTER]. Aby odczytać dane S.M.A.R.T., wciśnij przycisk [F8].

 

Rys. MHDD: po lewej stronie wybór dysku, po prawej - efekt komendy EID
Zacznijmy od skanowania dysku. Wciśnij dwukrotnie klawisz [F4], aby rozpocząć ten proces. Po zakończeniu zobaczysz graficzne przedstawienie stanu powierzchni dysku, z sektorami zaznaczonymi na różne kolory. Ponadto MHDD może Cię poinformować o różnego rodzaju błędach przy skanowaniu.

Aby usunąć bad sectors, należy wyzerować i sformatować na niskim poziomie dysk twardy. Działania te spowodują nieodwracalną utratę zgromadzonych danych, dlatego w przypadku istotnych informacji najpierw przenieś je na inny nośnik pamięci.

Zerowanie dysku rozpocznie się po wpisaniu komendy ERASE i dwukrotnym wciśnięciu klawisza [ENTER]. Następnie należy dokonać formatowania poprzez wciśnięcie [F4], przeniesienie kursora strzałką w dół na pozycję Remap i wciśnięcie [ENTER]. Po zakończeniu warto ponownie przeskanować dysk, wciskając dwukrotnie klawisz [F4].
Jeżeli chcesz kontynuować działania na innym dysku, wpisz komendę PORT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47450 )

Array ( [docId] => 47450 )
Array ( [docId] => 47450 )