Access - tworzenie kwerendy wybierającej w widoku projektu cz. 1

Masz bazę zawierającą dane klientów potrzebną do wystawiania faktur. Chciałbyś utworzyć nową tabelę w bazie, ale połączoną z bieżącą tabelą zawierającą informacje o wszystkich klientach zamieszkujących w Warszawie i dodatkowo posortowaną według nazw firm. Taka tabela wykorzystująca dane znajdujące się w innych tabelach nazywana jest kwerendą. W tym e-letterze pokażemy Ci, jak utworzyć taką kwerendę w widoku projektu.


Rys. 1. Tabela z danymi o klientach

Aby to wykonać:

1. W oknie głównym programu Access przejdź do zakładki Kwerendy. Otworzy Ci się okno zawierające listę kwerend.


Rys. 2. Widok okna głównego bazy danych niezawierającej żadnych kwerend

2. Kliknij dwukrotnie na szablonie Utwórz kwerendę w widoku projektu.

Kwerendę w widoku projektu możesz utworzyć również poprzez wybranie przycisku Nowy i oknie Nowa kwerenda, zaznaczenie pozycji Widok projektu i naciśnięcie przycisku OK.


Rys. 3. Okno dialogowe Nowa kwerenda

3. Pokaże się okno Pokazywanie tabeli. Są w nim widoczne wszystkie tabele zawarte w bazie. Zaznacz tabelę Klienci i naciśnij przycisk Dodaj.


Rys. 4. Wybieranie tabeli, na podstawie której ma zostać utworzona kwerenda

4. Po dodaniu tabeli kliknij przycisk Zamknij, aby zamknąć okno Pokazywanie tabeli.

5. Ukaże się okno projektu kwerendy.


Rys. 5. Okno projektu kwerendy

6. W okienku Klienci wybierz symbol gwiazdki i przeciągnij go do tabeli na dole. Symbol ten oznacza wszystkie pola w tabeli, a na dole w tabeli są widoczne w kolumnach wszystkie pola, które będą znajdowały się w kwerendzie.

W projekcie kwerendy nie musisz umieszczać wszystkich pól tabeli. Możesz przeciągnąć pojedyncze pola albo użyć klawiszy Ctrl i Shift, które ułatwią zaznaczanie kliku pól naraz.

7. Ponieważ nie chcesz, aby w kwerendzie było pokazywane pole Identyfikator, wyczyść pole wyboru w wierszu Pokaż w kolumnie odpowiadającej polu Identyfikator.

8. Jeśli chcesz, aby firmy w kwerendzie były posortowane według nazw, to w wierszu Sortuj odpowiadającym polu Nazwa klienta, w wierszu Kryteria w kolumnie odpowiadającej polu Miasto wpisz tekst: Warszawa.

Piotr Dynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49654 )

Array ( [docId] => 49654 )
Array ( [docId] => 49654 )