Autokorekta w OpenOffice Writer

Pisząc dużo, masz prawo oczekiwać, że edytor tekstowy odciąży Cię przy poprawianiu drobnych literówek, stawianiu kropek po popularnych skrótach, zamienianiu liter małych na wielkie i na odwrót. Do tego dochodzi autouzupełnianie często używanych programów. Wszystkie te "drobne" czynności podnoszą znacznie ergonomię pracy i zwane są właśnie autokorektą.

Autokorekta ma opcje ogólne, które nie są zależne od używanego języka. Do takich należy np. rozpoczynanie zdania od wielkiej litery czy autouzupełnianie wyrazów. Natomiast zamiana oraz wyjątki charakterystyczne są dla określonego języka.


Zamiana to nic innego jak podmiana liter bądź dodanie/usunięcie "kreski" w wyrazach, które często piszemy, w których łatwo zrobić jakąś literówkę. Najlepszym przykładem jest "się". Pisząc szybko, łatwo o błąd i wpisanie "sie". Nawet w wielu dobrze spolszczonych wersjach OpenOffice brak jest akurat tej reguły. Zarówno ją, jak i inne, dodasz, korzystając z opcji Narzędzia/Autokorekta/Zamiana.


W opcji zamiany możesz zobaczyć listę reguł dostarczonych w danej wersji OpenOffice oraz ewentualnie tych stworzonych przez Ciebie. Każda reguła składa się z dwóch elementów: "zamień" oraz "zamień na". Pierwszy określa, który wyraz ma program zamienić, drugi na co, czyli wspomniane "sie" na "się". Zamiana może obejmować wręcz dowolną regułę. Jeżeli masz problem z jakimiś skrótami, wystarczy, że je tutaj wpiszesz. Często zawarta jest zamiana typu "dr." na "dr" czy "ul" na "ul.". Aby dodać nową regułę, korzystasz z pól na samej górze i klikasz Nowy.


W wyjątkach definiujesz w pierwszej kolejności skróty, po których nie występują wielkie litery. Chodzi o skróty, po których jest kropka. Jeżeli nie będą one wskazane w tym miejscu, to za każdym razem edytor będzie automatycznie rozpoczynał po nich nowe zdanie od wielkiej litery. Ponadto możesz zdefiniować również słowa rozpoczynające się od dwóch wielkich liter. W standardowych ustawieniach jest to traktowane jako błąd i automatycznie poprawiane. W niektórych nazwach występują jednak dwie wielkie litery obok siebie (np. KOffice, OOoHG).

Rys. Okno dialogowe autokorekty

W tym samym oknie dialogowym znajduje się wiele opcji związanych z automatycznym poprawianiem błędów. W karcie Opcje znajdziesz właśnie ustawienia związane z zachowaniem programu. W większości przypadków lepiej, żebyś ich nie zmieniał, chyba że doskonale wiesz, co oznacza każda z opcji (lub właśnie zamierzasz się dowiedzieć i testujesz każdą, korzystając z pomocy). Z całą pewnością powinieneś dopilnować, aby włączone było rozpoczynanie każdego zdania wielką literą. Ciekawa jest również opcja ignorowania podwójnej spacji. Dzięki niej będziesz w stanie zrobić tylko jedną spację. Jeżeli dużo piszesz i w trakcie końcowej korekty masz ten problem, to powinieneś włączyć tę opcję.


Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48733 )

Array ( [docId] => 48733 )
Array ( [docId] => 48733 )