Formatowanie tekstu w OpenOffice Writer - wypunktowanie i numeracja cz. 1

W kilku ostatnich e-letterach miałem przyjemność poruszać tematy, które będą prawdopodobnie rzadziej wykorzystywane. Nie oznacza to, że są mało ważne, lecz po prostu opisywane rozwiązania stosujemy raz na jakiś czas. Proponuję powrót do najczęściej używanej aplikacji spod znaku OpenOffice - edytora tekstu. Zauważyłem, że nie poruszano do tej pory na łamach e-lettera (a jeśli tak to niezwykle lakonicznie) kwestii związanych z tworzeniem list w postaci wypunktowania, wyliczania czy wielopoziomowych konspektów. Z doświadczenia wiem, że ich techniczne rozwiązanie budzi często zazdrość u użytkowników jedynie słusznego pakietu. Wynika to raczej z faktu niekorzystania z omówionych w niniejszym poradniku funkcji, co nie znaczy, że nie można jednak pochwalić OpenOffice. Zresztą zapraszam do lektury, przekonacie się sami.

Na samym początku chciałbym zwrócić uwagę Czytelnikowi, że po to jest nowoczesny edytor tekstu, aby nie robić wszystkiego samemu. Jeśli skorzystamy z odpowiednich funkcji programu, to o wiele spraw nie będziemy musieli się samodzielnie troszczyć. Jednym z takich przykładów jest wypunktowanie. Nie raz zastanawiałem się, dlaczego ta, a nie inna osoba nie skorzysta z tej opcji, lecz mozolnie wpisuje liczby na początku każdej linijki. Prawdopodobnie dla wielu jest to banalne stwierdzenie, jednakże prawda jest taka, iż nasza znajomość edytorów tekstowych nie jest specjalnie zaawansowana. Redagując e-letter, próbujemy zwrócić uwagę na ten problem. Przejdźmy zatem do właściwej części poradnika.

Zarówno wypunktowanie, jak i wyliczanie to elementy formatowania, które przynajmniej w ograniczonym stopniu możemy wykonać manualnie, jednakże postaram się wykazać, że nie ma to większego sensu. Nie ma problemu, jeśli robimy krótki, składający się maksymalnie z kilku elementów listing. Jednakże pisząc dłuższe teksty, tworzymy listy zawierające często kilkunaście elementów, z których każdy zawiera kilka podpoziomów. Również zdarza się nam tworzyć dokumenty, które składają się tylko i wyłącznie z wypunktowania itp.

Zadaniem edytora tekstowego nie jest jedynie fizyczne wyręczenie nas z tej czynności. Rzecz w tym, że przecież cały czas musimy pilnować i sprawdzać, czy np. wpisujemy dobry numer. Szczerze mówiąc, nie widzę powodu, żeby się z tym męczyć. Proponuję więc zapoznanie się z opcjami wypunktowania i numeracji.

Najszybszym sposobem na skorzystanie z nich jest wciśnięcie klawisza F12. W ten oto sposób aktualny akapit staje się pozycją w liście numerowanej. Tak jest przynajmniej domyślnie skonfigurowana ta opcja. Nie jest to jakiś problem, domyślnie włącza się bowiem również pasek narzędziowy Wypunktowanie i numeracja. Omówienie tego paska zajmie nam najwięcej miejsca. Zanim przejdę do niego, zwrócę jeszcze uwagę, że z omawianej opcji możemy również skorzystać, klikając w górnym pasku narzędziowym ikonkę wypunktowania bądź numeracji. Korzystanie z myszki jest o tyle wygodne, że wybieramy od razu metodę tworzenia naszej listy. Zapewne w kilkudziesięciu procentach przypadków będzie to zarazem koniec naszej pracy z listami, taki wybór w pełni nas bowiem usatysfakcjonuje.

Jest również tak, że jeśli sami rozpoczniemy akapit od liczby, po której postawimy kropkę, po kropce spację, a po tekście damy Enter, to automatycznie włączy nam się numeracja. Podobnie ze znakami wypunktowania, z tym że np. myślnik wstawia się bezpośrednio, a inne mają swoje odpowiedniki (np. wstawienie gwiazdki spowoduje zamianę na małą kropkę). O typach wypunktowania będzie za chwilę.

Powinniśmy dowiedzieć się również, czym są poziomy wypunktowania i numerowania. Klasyczną listą z poziomami są np. zadania matematyczne z podpunktami. Występują w nich poziomy główne, np. 1, 2, 3 oraz podpoziomy a, b, c itp. Poziomami sterujemy za pomocą wspomnianego paska narzędziowego Wypunktowanie i numeracja lub za pomocą klawiatury - klawisz Tab na zejście poziom w dół, Backspace na powrót. Pozostałe możliwości powinienem omówić w powiązaniu ze wspominanym już co najmniej dwukrotnie paskiem narzędziowym. A zatem najwyższy czas omówić szczegółowo opcję Wypunktowania i numeracji.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49450 )

Array ( [docId] => 49450 )
Array ( [docId] => 49450 )