Konwersja dokumentów w OpenOffice
Konwersji formatów w OpenOffice można dokonać na co najmniej dwa sposoby, z których korzystamy przede wszystkim w zależności od liczby plików, które chcemy przerobić. Zwróć uwagę na wskazówki, w jaki sposób to zrobić. Sposób pierwszy jest Ci zapewne doskonale znany. Polega on na otwarciu pliku w określonym formacie i zapisaniu go w OpenDocument. Jest to wprawdzie najprostszy i zarazem najbardziej oczywisty sposób, jednakże ma swoje ograniczenia. Ma przede wszystkim zastosowanie w pojedynczych dokumentach, natomiast nie przydaje się zupełnie w trakcie pracy z większą liczbą plików.
Jeżeli masz potrzebę dokonania konwersji większej liczby plików, niezbędne będzie skorzystanie z narzędzia o nazwie Konwerter dokumentów, zarazem jednego z podstawowych kreatorów OpenOffice (inaczej AutoPilot). Kreator konwertuje zarówno pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, jak i prezentacje. Ponadto obejmuje swym działaniem odpowiadające im pliki szablonów. Za pomocą konwertera dokonasz zamiany zarówno starszych formatów StarOffice/OpenOffice (w tym przypadku dojdzie jeszcze możliwość konwersji Formuł i Dokumentów Głównych), jak i dokumentów MS Office (z zastrzeżeniem, że mogą utracić część funkcjonalności - nie wszystkie wersje OpenOffice obsługują VBA).Aby skorzystać z narzędzia. kliknij Plik/Kreatory/Konwerter dokumentów.

Rys. Konwerter dokumentów
Funkcjonowanie konwertera przebiega następująco. Najpierw wybierasz rodzaj konwertowanych plików (patrz Rysunek 1). Dokumentów StarOffice/OpenOffice nie możesz konwertować równocześnie z MS Office. Później wskazujesz katalog źródłowy oraz docelowy kreatora. Skonwertowane zostaną wszystkie dokumenty wybrane na początku. Krok trzeci to potwierdzenie, czwarty konwersja, piąty podsumowanie (tu możesz podglądnąć dziennik działania).
Przemysław Żarnecki