Obiekty 3D oraz ich modyfikacja w OpenOffice Draw cz. 3

Nieco dalej znajduje się również zestaw narzędzi o nazwie schemat blokowy. Prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą, co to jest schemat blokowy. Najprościej będzie go określić jako sposób zapisu określonego postępowania, a dokładniej jego kroków. Osoby o orientacji matematyczno-informatycznej powinny kojarzyć schemat blokowy ze sposobem zapisu algorytmów. Słyszałem zresztą, że schematy blokowe są popularne wśród nauk ekonomicznych. To akurat jest mniej ważne. Dla nas istotny jest fakt, że wśród elementów schematu blokowego znajdują się obiekty trójwymiarowe. Zawsze możemy z nich skorzystać niezgodnie z docelowym zastosowaniem i mieć gotową bryłę bez konieczności przekształcania zwykłych.

W grupie opcji symbole również znajdują się obiekty 3D. Są to: prostokątny kryształ, ośmiokątny kryształ i kryształ diamentu. Są to bardzo ciekawe obiekty, które możecie podziwiać również na jednym z kolejnych rysunków. Generalnie, praca z nimi jest taka sama jak z bryłami. Mają dokładnie takie same rodzaje punktów.

Reasumując, chciałbym zwrócić uwagę na możliwe zastosowania wskazanych dzisiaj rozwiązań. Pozwolę sobie przedstawić je bez żadnej hierarchii. Bryły i obiekty 3D możemy wykorzystać przy tworzeniu schematu blokowego.

Wiele z nich może nam się przydać we wszelkiego rodzaju prezentacjach, jako ich uzupełnienie. Niejedna osoba potraktuje ekspresjonistycznie przerobioną bryłę jako ciekawy ozdobnik. Ale zastosowań artystycznych nie będę jednak poruszał. Z całą pewnością kwestia brył będzie istotna dla ludzi zajmujących się na co dzień naukami ścisłymi, niekoniecznie matematyką.

Życzę wszystkim czytelnikom udanej pracy z bryłami i zapraszam do lektury kolejnej części e-lettera. Na jego tematykę wpadłem, pisząc niniejszy tekst. Mianowicie chciałbym przybliżyć państwu kwestię operowania schematami blokowymi i algorytmami za pomocą pakietu OpenOffice. Jest to o tyle ciekawe, że same bryły oraz elementy 3D można stosować również w pozostałych modułach OpenOffice, np. Writer. Za pewien czas przyjrzymy się temu, poznając konkretne przykłady.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49441 )

Array ( [docId] => 49441 )
Array ( [docId] => 49441 )