OpenOffice jako edytor stron WWW cz. 3

Z pozostałych pasków narzędziowych wart wspomnienia jest np. pasek o nazwie formanty. Za jego pomocą wstawiamy do naszej strony pola dialogowe czy elementy takie jak pola wyboru. Najogólniej rzecz ujmując, tworzymy za jego pomocą podstawowe składniki internetowego formularza. W praktyce takim formularzem może być np. podstrona służąca do kontaktu z nami. Tworzymy pole tekstowe, w którym można wpisać wiadomość, pod nim tworzymy przycisk, który wyśle tekst pod określony adres e-mail, np. nasz.

Generalnie paski narzędziowe interesują nas w kontekście elementów, które mają się znaleźć na naszej stronie. Część z nich, podobnie jak omówione powyżej, będzie nam wręcz niezbędna do skorzystania z różnych możliwości. Istnieją również takie, które pojawią się automatycznie po zaznaczeniu określonego elementu, który wstawiamy z reguły za pomocą górnego menu Wstaw, ale nie tylko. Jeżeli skorzystamy np. z wypunktowania, to po zaznaczeniu fragmentu tekstu należącego do wypunktowania, będziemy mogli skorzystać z odpowiedniego paska narzędziowego.

Bardzo ważne jest menu Wstaw, ponieważ za jego pomocą wstawiamy do naszej strony wszelkie zewnętrzne elementy, takie jak rysunki, animacje i dźwięki. Za jego pośrednictwem możemy również wstawić do strony elementy JavaScript (jednakże ich treść musimy sami edytować), stosunkowo ważnego składnika wielu nowoczesnych stron. Dokładniej pozwolę sobie omówić kilka elementów na przykładzie, w kolejnym e-letterze. Warto natomiast samemu poeksperymentować z tymi opcjami. Większość jest naprawdę prosta i co ważniejsze - oczywista.

Za pomocą opcji z menu Format możemy zmieniać najważniejsze atrybuty naszej strony, tekstu oraz poszczególnych elementów/obiektów. Najbardziej oczywistymi przykładami są opcje związane z ustawianiem tła strony, koloru czcionki. Możemy również podzielić stronę na klika kolumn, zadecydować o kolejności wyświetlania obiektów (innymi słowy o ich ważności) czy grupować kilka obiektów w jeden (np. stworzyliśmy ilustrację z kilku elementów i chcemy, żeby program traktował je jako jeden obraz - zaznaczamy wszystkie na raz i dajemy opcję grupuj).

Jeżeli na naszej stronie mają się znaleźć jakiekolwiek tabele, to nie obędziemy się bez korzystania z menu Tabela. Za jego pomocą po pierwsze wstawimy tabelę, po drugie dokonamy w zasadzie każdej możliwej modyfikacji (podzielimy ją, scalimy kilka tabel czy komórek, zmienimy styl lub przekonwertujemy dane).

W menu Narzędzia znajdziemy z kolei najważniejsze opcje związane np. z poprawnością językową naszej strony czy wreszcie ogólne opcje konfiguracyjne. Nie będę zagłębiał się w te kwestie, były one bowiem wielokrotnie już poruszane na łamach e-lettera i prawdopodobnie nie raz będą.

Nie można rozpocząć tworzenia strony bez zapoznania się z omówionymi opcjami. Strona WWW to nie jest, a przynajmniej nie powinien być tylko i wyłącznie tekst, wobec tego powinniśmy dokładnie przemyśleć, co chcemy stworzyć. Filozofia pracy jest naprawdę prosta. Wspomniałem wcześniej, że wstawiamy tekst. Oczywiste jest, że po prostu wstawiamy grafikę, animację i pozostałe elementy, ustawiając je w odpowiednim miejscu. Nieco komplikacji pojawia się przy korzystaniu z rozbudowanych formularzy - konieczność tworzenia atrybutów dla różnych pól formularza. Dlatego zdecydowałem, że następny odcinek (odcinki) e-lettera poświęcę przykładowi stworzenia prostej, kilkuelementowej witryny internetowej. Jednym z jej ważniejszych elementów będzie prosty, nieskomplikowany formularz. Serdecznie zapraszam do lektury.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49444 )

Array ( [docId] => 49444 )
Array ( [docId] => 49444 )