Praktyczne porady do pakietu OpenOffice cz. 2

1. Writer – Jak ukryć ramkę marginesową? 2. Writer – Jak wstawiać podpisy? 3. HTML Editor – Jak wstawiać notatki do dokumentów HTML? 4. Calc – Jak dokonać zmiany kierunku przejścia klawisza Enter? 5. Calc – Jak wyznaczyć nazwy dla większego obszaru arkusza kalkulacyjnego? 6. Impress – Jak utworzyć prospekty slajdów? 7. W jaki sposób dokonać numerowania konspektowego? 8. Otwieranie pliku w trybie do odczytu

1. Writer – Jak ukryć ramkę marginesową?

W programie Writer rama marginesowa wyznacza Wam granice tekstu, do którego może zostać zapisywany tekst. Jeśli wolicie pracować na czystej stronie bez ram i marginesów możecie ukryć ramę marginesową. Aby tego dokonać przyjrzyjcie się poniższej wskazówce:

 

- Uruchomcie program Writer i wybierzcie z paska zadań Narzędzia/Opcje.../Dokument tekstowy/Widok.

- Z działu opcji Linie pomocnicze odhaczcie pole wyboru Granice tekstu.

- Na koniec zatwierdzacie przyciskiem OK.

2. Writer – Jak wstawiać podpisy?

OpenOffice wyposażony został w procedurę wstawiania podpisów pod interesującymi Was rysunkami, tabelami, czy ilustracjami. Przy pomocy narzędzia Etykieta możecie zautomatyzować proces podpisywania się pod określonymi obiektami wstawianymi do dokumentu. Każdy rodzaj podpisu ma przyporządkowany styl akapitu, który jednak można zmienić. Aby wprowadzić automatyczny podpis zastosujcie się do poniższych wskazówek:

 

- Uruchomcie program Writer i wybierzcie opcje Narzędzia/Opcje/Dokument tekstowy/Ogólne.

- Następnie zaznaczcie pole wyboru Automatycznie i naciśnijcie na przycisk wyrażony symbolem trzech kropek. Pojawi się okno Etykieta, w którym możecie zaznaczyć interesujące Was obiekty, pod które chcecie wstawić automatyczne podpisy (np. tabele, ramki, grafika, arkusz kalkulacyjny).

- Operację kończycie klikając na przycisk OK w oknie Etykieta i w oknie Opcje.

3. HTML Editor – Jak wstawiać notatki do dokumentów HTML?

 

Notatki służą do praktycznych komentarzy wstawianych do dokumentu HTML, które pomagają zorientować się Wam w dokonanych zmianach i ogólnych uwagach dotyczących tworzonego dokumentu. Treść notatek nie zabiera miejsca w dokumencie HTML, gdyż jest ukryta. Miejsce notatki oznaczone jest znacznikiem. Takie znaczniki pojawiają się w edytorze HTML, ale już nie w samym trakcie przeglądania dokumentu. Jeśli Wasze działanie, zmianę, czy fragment tekstu będziecie chcieli obdarzyć komentarzami w formie notatek zastosujcie się do poniższych wskazówek:

· Uruchomcie HTML Editor i otwórzcie interesujący Was dokument. Z paska zadań wybierzcie opcje Wstaw/Notatka.

· Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Wstaw notatkę, w którym możecie dokonać wpisu treści notatki.

· Po wpisaniu notatki kliknijcie na przycisk OK. Notatka w trybie edycji dla odróżnienia zostanie oznaczona żółtym tłem.

· Jeśli będziecie chcieli dokonać edycji notatki wystarczy, że klikniecie dwukrotnie na żółty wskaźnik notatki. Pojawi się okno Edytuj notatkę, w którym możecie przeprowadzić edycję.

 

4. Calc – Jak dokonać zmiany kierunku przejścia klawisza Enter?

Jak łatwo możecie zauważyć, program domyślnie po naciśnięciu klawisza Enter wyznacza komórkę znajdującą się zaraz poniżej. Istnieje jednak sposób zmiany kierunku wyznaczonej komórki w arkuszu kalkulacyjnym po naciśnięciu klawisza Enter. Jeśli zmiana kierunku będzie dla Was wygodniejsza zastosujcie się do poniższych wskazówek:

· Uruchomcie program Calc i z paska zadań wybierzcie opcje Narzędzia/Opcje/Arkusz kalkulacyjny/Ogólne.

· W Ustawieniach wprowadzenia danych upewnijcie się, że jest zaznaczone pole wyboru Naciśnij klawisz ‘Enter’ w celu przeniesienia selekcji. Następnie z listy wyświetlonej obok wybierzcie kierunek przemieszczenie (np. z lewej).

· Zatwierdzacie naciskając przycisk OK.

 

5. Calc – Jak wyznaczyć nazwy dla większego obszaru arkusza kalkulacyjnego?

W programie Calc istnieje możliwość automatycznego określania nazw dla określonego obszaru arkusza kalkulacyjnego. Dzięki temu możecie przyporządkować nazwy obszarów na podstawie kolumn, czy nagłówków wierszy. Aby tego dokonać przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

· Uruchomcie program Calc i otwórzcie interesujący Was arkusz kalkulacyjny. Na podstawie wybranego arkusza zaznaczcie wybrany obszar, któremu chcecie przyporządkować określone nazwy.

· Z paska zadań wybierzcie opcje Wstaw/Nazwa/Zastosuj.

· Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Utwórz nazwy. Podane tam są cztery opcje, określające nazwy do wyznaczonych obszarów. Zaznaczenie pola wyboru nagłówka utworzy dla kolumn arkusza kalkulacyjnego nazwy: Region, Kwartał 1, Kwartał

 

2 , Kwartał 3 itd. Opcja lewej kolumny tworzy nazwy dla wierszy np. Region, Wschód, Południe, Centrum, Południe Wschód itd. Pozostałe dwie opcje stopki i prawej kolumny wyznaczają te same nazwy, ale przyporządkowują je kolumnom u dołu zaznaczonego obszaru oraz wierszom znajdującym się z prawej strony obszaru.

· Po określeniu nazw kończycie klikając na przycisk OK.

6. Impress – Jak utworzyć prospekty slajdów?

Prospekt stanowi pomniejszoną wersję slajdów. Pozwala to zaoszczędzić część papieru i udostępnić do prezentacji pomniejszone wersje slajdów. Aby utworzyć prospekt slajdów zastosujcie się do poniższych wskazówek:

- Uruchomcie program Impress i przejdźcie do trybu roboczego prospektu klikając na przycisk Tryb prospektu na pasku nawigacyjnym.

 

- Następnie dokonujecie wyboru ilości slajdów, które zamierzacie umieścić na stronie. Z paska zadań wybieracie opcje Format/Modyfikuj układ strony. Jeśli będziecie chcieli dokonać wydruku prospektu w układzie pionowym zaznaczcie opcję Orientacja pionowa po wybraniu opcji Format/Strona.

- Na koniec jeśli zechcecie wybierzcie dla prospektu pole tytułu, daty i interesującą Was grafikę.

7. W jaki sposób dokonać numerowania konspektowego?

Numerowanie konspektowi należy do mniej intuicyjnych funkcji programu. Jednak przydaje się bardzo przy tworzeniu odnośników do numerów stron czy numeracji obiektów wstawionych do dokumentu. Jeśli zechcecie użyć numerowania konspektowego przyjrzyjcie się poniższym wskazówką:

- Otwórzcie wybrany dokument i wybierzcie poziom akapitu, który wykorzystacie jako numer strony.

 

- Z paska narzędzi wybierzcie opcje Narzędzia/Numeracja rozdziałów. Z okna Numeracja rozdziałów wybierzcie poziom (np. Poziom 1.).

- Z pola Style akapitu wybieracie styl, jaki będzie Was interesował przy zastosowaniu do nazw rozdziałów.

- Następnie z zakładki Pozycja ustalcie wszystkie potrzebne opcje potrzebne do wcięć akapitów, odstępu tekstu czy strony wyrównania numeracji.

- Na koniec potwierdźcie dokonaną operację przyciskiem OK.

 

8. Otwieranie pliku w trybie do odczytu

Niezwykle przydatną funkcją jest otwarcie pliku w trybie tylko do odczytu. Zapewnia to Wam zaznajomienia się z dokumentem bez ryzyka wprowadzenia do niego niepotrzebnych zmian. W tym celu zastosujcie się do poniższych wskazówek:

- Z paska zadań wybierzcie opcję Otwórz.

- Pojawi się okno o nazwie Otwórz, z którego wyszukujecie interesujący Was plik i przed samym jego otwarciem zaznaczacie pole wyboru tylko do odczytu.

- Kiedy już otworzycie plik w trybie tylko do odczytu opcje paska zadań pozostaną ukryte. Jeśli jednak zdecydujecie się dokonać edycji nie musicie ponownie otwierać pliku. Wystarczy, że klikniecie na ikonę Edytuj plik, znajdującą się na pasku zadań.

 

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49406 )

Array ( [docId] => 49406 )
Array ( [docId] => 49406 )