Rodzaje przypisów w OpenOffice Writer cz. 2

Przypisy dolne W przypadku przypisów dolnych występuje parę różnic w ich konfiguracji (wstawiamy dokładnie tak samo jak wcześniejsze). Do ich ustawień dostajemy się w sposób analogiczny, jak do końcowych. Wybieramy tylko zakładkę odpowiedzialną właśnie za przypisy dolne. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest o wiele więcej opcji. Nie do końca jest to prawdziwe wrażenia, albo inaczej mówiąc, nie wszystkie z opcji mają większe znaczenie.

Ustawienia związane z numeracją nie wymagają moim zdaniem większego omówienia. Funkcjonują tak samo, jak przy dolnych. Wspomnę tylko, że w przypadku przypisów dolnych domyślnym sposobem jest numeracja za pomocą cyfr, poczynając od jedynki. Nie sądzę więc, żeby większość osób dokonywała tutaj zmian, ale nigdy nie wiadomo.

Na widok jednej z opcji można zdębieć. I to dosłownie. Możemy zdefiniować położenie przypisów dolnych. Wybieramy, czy znajdują się one na dole strony, czy na końcu tekstu! Trudno się domyślić, dlaczego taka opcja w ogóle powstała. W każdym razie możemy bezboleśnie zrobić z przypisów dolnych końcowe. Skoro już przy tym temacie jesteśmy, to wspomnę w jaki jeszcze sposób można tego dokonać. Kiedy najedziemy na numerację przypisu, kursor myszy zmienia swój kształt na charakterystyczną łapkę. Jeśli szybko i dwukrotnie klikniemy na symbol numeracji wywołamy okno, za pomocą którego wstawialiśmy przypis. Każdą z nich możemy dowolnie zmienić, włącznie z charakterem przypisu. Możemy to zrobić dla każdego przypisu, niezależnie od jego rodzaju.

W przypadku przypisów dolnych możemy zmieniać również style, czego dokonuje się również dokładnie tak samo jak w przypadku dolnych. Zupełną nowością jest opcja zwana tekstem informującym o kontynuacji (a w zasadzie dwie opcje w jej ramach). Dzięki jej pomocy przenoszenie części przypisu ze strony na stronę staje się o wiele bardziej czytelne i przyjazne dla czytelnika. Ustalamy więc, jaki tekst znajduje się na końcu strony a jaki na początku. Przyznam się, że mi osobiście ta opcja jakoś nie pasuje. Przy dłuższym przypisie po prostu mi przeszkadza. Niemniej zaobserwowałem, że dla wielu osób może być bardzo przydatnym narzędziem.

W ten oto sposób przedstawiłem garść najcenniejszych wskazówek dotyczących dwóch rodzajów przypisów w OpenOffice. Przypominam sobie jednakże o jeszcze jednej, ważnej rzeczy, która może zadecydować o wyborze typu przypisów. Zdarza się mianowicie, że w przypadku stosowania przypisów dolnych edytor dzieli różne strony w niesymetryczny sposób. Na przykład na jednej stronie po tekście jest dużo miejsca wolnego, podczas gdy na innej tekst kończy się tuż nad przypisami. Nie jest to przypadłość charakterystyczna tylko i wyłącznie dla OpenOffice. Zdarza się to również bardzo często u konkurencji. Piszę o tym, bowiem istnieją na pewno osoby, dla których aspekt estetyczny ma olbrzymie znaczenie i w związku z tą niedogodnością będą stosowały gdzie się da przypisy końcowe.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49456 )

Array ( [docId] => 49456 )
Array ( [docId] => 49456 )