Style znaków oraz dodawanie nowych styli cz. 2

W sposób właśnie omawiany możemy również tworzyć inne style. Z tym, że dla każdego rodzaju stylu występują inne zakładki w oknie tworzenia nowego stylu, np. w przypadku stylów akapitów mamy 13 zakładek.

· Organizator - ustawiamy nazwę, powiązanie z innymi stylami (po to, aby program np. wiedział, jaki styl będzie następny) oraz kategorię (domyślnie niestandardowa, nie zawsze da się zmienić).

· Czcionka - nic innego jak zmiany w atrybutach tekstu (wybór czcionki, jej wielkość, dodatkowe elementy). Ciekawą opcją jest język. Zamiast zmieniać go w opcjach programu, możemy sobie zrobić styl dla każdego używanego przez nas języka. Liczba jest dowolna.

· Efekty czcionki - zgodnie z nazwą wiele dodatkowych opcji dla czcionki (np. różnego rodzaju podkreślenia, przekreślenia, cienie, kolory i inne).

· Pozycja - ustalamy położenie tekstu. Czy będzie normalnie, czy w indeksie (np. górnym), czy rozszerzony, czy obrócony itp.

· Tło - zmiany związane z kolorem tła czcionki/tekstu.

Jak widać, utworzenie nowego stylu jest naprawdę proste. Istnieje tylko jeden, mały "haczyk". Style stworzone wg przedstawionego rozwiązania zostaną zapamiętane tylko w dokumencie, w którym zostały stworzone. Jest to pewien problem, który na szczęście również można rozwiązać.

Przede wszystkim możemy zaimportować style z dowolnego pliku OpenOffice Writer. W styliście klikamy na ikonkę Nowy styl z zaznaczenia (prawy górny róg). Następnie wybieramy opcję ładuj. W okienku dialogowym, które się pojawi, na samym dole klikamy przycisk plik, po czym wybieramy odpowiedni plik ze stylami. Jest to prosta i przede wszystkim zawsze działająca metoda.

Teoretycznie możemy zarządzać stylami w sposób analogiczny do zarządzania szablonami, czyli klikając Plik/Szablony/Zarządzaj. Mamy dostęp do podglądu szablonów i styli w dokumentach. Obie kategorie można przenosić pomiędzy dokumentami. Różni się od poprzedniej metody tym, że można przenosić pojedyncze style. Kolejna różnica jest taka, że metoda ta sprawia problemy początkującym użytkownikom, często bowiem nie działa.


Rys. 3. Zarządzanie stylami na pozór nie jest trudne, ale potrafi sprawić trochę problemów

Reasumując, tworzenie nowych szablonów oraz przenoszenie ich pomiędzy dokumentami jest proste i pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49463 )

Array ( [docId] => 49463 )
Array ( [docId] => 49463 )