Tworzenie wektorowej mapy za pomocą dodatku OOoHG
Z elementów map można skorzystać, klikając Narzędzia/Galeria. Teoretycznie można to zrobić w każdym z komponentów OpenOffice. W praktyce praca z mapami przebiega najlepiej w programie graficznym (Draw), ewentualnie z Impress. Oba są w największym stopniu przystosowane do pracy z grafiką.
Każda mapa składa się z wielu niezależnych od siebie elementów. W większości przypadków są to państwa bądź regiony. Po wybraniu np. konturów mapy Europy możemy ją rozgrupować (należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na zaznaczoną mapę i następnie Rozgrupuj lub Rozłącz) i następnie wykorzystać tylko określone elementy. Czasem mapa jest już od samego początku rozgrupowana. Jeżeli chcemy, aby mapa stanowiła jedną całość, zaznaczamy i grupujemy wszystkie obiekty.
Rys. Tworzenie map w OOoHG
Każdy z elementów można podpisać, pokolorować, powiększyć lub pomniejszyć. W tym celu można wykorzystać pasek z kolorami.
Aby zmienić kolor tła, należy kliknąć prawym przyciskiem na wybranym kolorze, przy zaznaczonym obiekcie. Z kolei kolory konturów zmieniamy klikając lewym przyciskiem.
Zaznaczone obiekty można przenieść w dowolne miejsce. Również nie ma żadnego problemu z naniesieniem na nie dowolnej informacji. Przydatne obiekty można znaleźć w galerii. Na przykład flagi, symbole meteorologiczne, drogowe.
Szybkie, dwukrotne kliknięcie na danym obiekcie przeniesie nas do edycji tekstu wewnątrz niego. W ten sposób można najszybciej stworzyć napisy, które znajdują się idealnie w środku obiektu.
Pojedyncze elementy mapy można dowolnie przekształcać w krzywe lub obiekty trójwymiarowe. Wystarczy kliknąć na nie prawym przyciskiem myszki i wybrać konwersję. Przedstawione wskazówki można wykorzystać przy tworzeniu dowolnej mapy.
Przemysław Żarnecki