Word w praktyce cz. 1

Podczas pracy z tekstem nieraz zdarzają się sytuacje, w których trzeba zmienić format wielokrotnie powtarzającego się wyrażenia w tekście. Ręczne zmienianie formatu każdego z powtarzających się wyrażeń jest żmudnym i czasochłonnym procesem, zwłaszcza w przypadkach, gdy wyglądem tekstu zajmujecie się dopiero po jego napisaniu. Jeśli chcecie uniknąć takich sytuacji:

Jak efektywnie zmieniać format wyrazów w programie Word?

1. Uruchomcie program Word i z paska narzędzi wybierzcie polecenie Edycja/Znajdź

2. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Znajdź i zamień, z którego przechodzicie do zakładki Zamień.

3. W polu Znajdź wpiszcie wyraz lub wyrażenie, którego format chcecie zmienić. Następnie kliknijcie przycisk Więcej, w celu zapoznania się z opcjami formatowania.
4. Teraz kliknijcie przycisk Format i wybierzcie jedną pozycję z listy (np. czcionka). W opcji formatu Czcionka możecie zmienić styl, kolor, jak i rozmiar czcionki interesującego Was wyrażenia. Po ustawieniach wystarczy kliknąć przycisk OK, a następnie opcję Zamień wszystko. Wszystkie wybrane wyrazy lub wyrażenia w tekście zostaną zmienione.

W jaki sposób autonumerować tekst bez wcięć?

Funkcja autonumeracji tekstu oznacza numerację określonych punktów z wcięciami. W niektórych przypadkach domyślnie tworzone przez program wcięcia w ponumerowanym tekście mogą Wam przeszkadzać. W takich przypadkach zamiast tracić czas na wprowadzanie szeregu poprawek do tekstu możecie odpowiednio skonfigurować funkcję autonumeracji tekstu. W tym celu:

1. Uruchomcie program Word i z menu głównego wybierzcie opcję Format, a następnie polecenie Punktory i numeracja

 

2. W oknie Punktory i numeracja wybierzcie zakładkę Numerowanie, a następnie zaznaczcie panel, według którego chcecie numerować tekst. Po wyborze odpowiedniego panelu kliknijcie polecenie Dostosuj

3. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się nowe okno, w którym kliknijcie pole Wyrównanie. W polu tym wpiszcie cyfrę 0, dzięki czemu wyłączycie automatyczne odsuwanie tekstu od marginesu dokumentu. Następnie uzupełnijcie pozostałe pola (Odstęp tabulatora po i Wcięcie), aby wyrównać linijki ponumerowanego tekstu.
4. Teraz wystarczy tylko kliknąć przycisk OK i zamknąć okno.

Jak utworzyć kopię zapasową dokumentu tekstowego?

Każdemu może zdarzyć się wypadek przy pracy, który z reguły kończy się przypadkowym usunięciem, awarią czy też nadpisaniem dokumentu, nad którym spędziło się cały wieczór. Aby uchronić się przed takim wypadkiem najlepiej utworzyć kopię zapasową dokumentu tekstowego. W tym celu program Word został wyposażony w funkcję tworzenia kopii zapasowej pliku. Jeśli chcecie utworzyć kopię zapasową dokumentu tekstowego zapoznajcie się z poniższą wskazówką:

1. Uruchomcie program Word i z paska narzędzi wybierzcie pozycję Narzędzia/Opcje

2. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Opcje, z którego wybieracie zakładkę Zapisywanie, a następnie zaznaczacie pole wyboru Zawsze twórz kopię zapasową.

3. Teraz wystarczy kliknąć OK i zapisać interesujący Was dokument. Podczas każdego zapisu określonego dokumentu program utworzy kopię zapasową w tym samym folderze, w którym znajduje się oryginalny dokument.

Dawid Frankowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49634 )

Array ( [docId] => 49634 )
Array ( [docId] => 49634 )