W tak chronionym arkuszu nie możesz zmienić żadnej wartości ani dopisać nowej. Nie możesz również dokonywać zmian w atrybutach komórki. Za każdym razem, gdy klikniesz na komórkę, pojawi się komunikat, że nie możesz jej modyfikować.

Rys. Okno dialogowe z atrybutami komórki
W sytuacji kiedy chcesz, żeby pewne komórki nie zostały zablokowane, musisz przed zablokowaniem arkusza zaznaczyć odpowiednią opcję w ich właściwościach.
Zaznaczasz komórki, które nie mają zostać zablokowane. Klikasz na zaznaczonym obszarze prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierasz opcję Formatuj komórki. W zakładce Ochrona komórek znajduje się grupa opcji Ochrona. Domyślnie każda komórka ma włączoną opcję Chronione. Jeżeli ją odznaczysz, wówczas po zablokowaniu arkusza określone komórki będą mogły być przez Ciebie edytowane.
W atrybutach komórek jest jeszcze jedna ciekawa opcja. Oprócz uniemożliwienia edycji zawartości komórek możesz jeszcze ukryć wszelkie znajdujące się w nich formuły. W domyślnych ustawieniach, nawet po zablokowaniu, można bowiem skopiować, a przynajmniej podejrzeć, jaką formułę/funkcję zastosowałeś. Jeżeli chcesz ukryć formułę, wówczas w Ochronie komórek zaznaczasz opcję Ukryj formułę. Po jej zastosowaniu w wierszu wprowadzania nie będzie widoczne absolutnie nic.
Przemysław Żarnecki