Formaty niestandardowe w Excelu przydatne w budowaniu formularzy

Arkusz Excela świetnie nadaje się do tworzenia formularzy, które później zostaną wydrukowane i wypełniane długopisem. Oprócz tego, że ułatwione jest projektowanie rubryk, to jeszcze użytkownik ma do dyspozycji formaty niestandardowe. Sprawdźmy, w jaki sposób wypełniać całą komórkę określonym ciągiem tego samego znaku. Dodatkowo format będzie się automatycznie dostosowywał do szerokości kolumny.
Przyjmijmy, że w miejscu, w którym mają być wpisywane dane, powinien znajdować się ciąg kropek. Zamiast wpisywać to ręcznie, wykonujemy następujące czynności:
 1. Zaznaczamy komórkę, wpisujemy do niej dowolną wartość liczbową i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl + 1, aby wywołać okno dialogowe Formatowanie komórek.
 2. Przechodzimy do zakładki Liczby, zaznaczamy kategorię Niestandardowe.
 3. W polu Typ wpisujemy gwiazdkę i kropkę (*.), a następnie zatwierdzamy OK.
W komórce pojawi się ciąg kropek. Jeśli rozszerzymy kolumnę, liczba znaków zostanie zwiększona, aby w całości wypełnić komórkę (rys. 1). Rys. 1. Komórka wypełniona jednym znakiem
 • Zaznaczamy komórkę, wpisujemy do niej dowolną wartość liczbową i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl + 1, aby wywołać okno dialogowe Formatowanie komórek.
 • Przechodzimy do zakładki Liczby, zaznaczamy kategorię Niestandardowe.
 • W polu Typ wpisujemy gwiazdkę i kropkę (*.), a następnie zatwierdzamy OK.
 • Podążając tym tropem, zbudujmy rubrykę, do której osoba wypełniająca formularz ma wpisać datę wystawienia. Nazwa miasta niech będzie stała. Jeżeli wpisujemy dowolną liczbę do komórki i zastosujemy format niestandardowy:
  "Warszawa, " *. " r."
  uzyskamy efekt jak na rysunku 2. Rys. 2. Rubryka jest gotowa
  W analogiczny sposób zbudujemy inne przydatne formaty. Możemy np. wstawić przed dowolną liczbą ciąg kresek, aby nikt nic nie dopisywał w tej rubryce. W tym celu zaznaczamy komórki z liczbami i użyjmy następującego formatu:
  *-0 Rys. 3. Ciąg znaków wstawiony przed liczbą

  Pamiętajmy, że zastosowanie formatu niestandardowego nie powoduje zmiany wartości w komórce. Wpływa jedynie na sposób jej wyświetlania w arkuszu.

  Podążając tym tropem, zbudujmy rubrykę, do której osoba wypełniająca formularz ma wpisać datę wystawienia. Nazwa miasta niech będzie stała. Jeżeli wpisujemy dowolną liczbę do komórki i zastosujemy format niestandardowy:

  "Warszawa, " *. " r."
   

   
     


  Piotr Gromulski

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

  pobierz

  Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

  pobierz

  Polecane artykuły

  Array ( [docId] => 50133 )

  Array ( [docId] => 50133 )