Wyliczenie różnicy czasu w Excelu

Potrzebujesz przeprowadzić analizę czasu pracy maszyn produkcyjnych. Pierwszym etapem jest porównanie rzeczywiście przepracowanych godzin z czasem nominalnym. W kolumnie wynikowej zastosowałeś więc zwykłą różnicę, ale niestety w niektórych komórkach Excel wyświetlił dziwne znaki. Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli najedziesz wskaźnikiem myszy nad komórkę, w której wynik nie został zwrócony, zobaczysz komunikat: Daty lub czasy ujemne są wyświetlane jako # # # #.
W związku z występowaniem tego problemu powinieneś zastosować odpowiednią formułę, żeby poprawnie obliczyć i wyświetlić wynik.
W tym celu:
 • Formułę z komórki D2 zastąp poniższą:
  =JEŻELI(C2>B2;TEKST(C2-B2;"- gg:mm");B2-C2)
 • Skopiuj ją poniżej.
Wyjaśnienie działania formuły:
Za pomocą funkcji JEŻELI sprawdzasz, czy wartości czasu z kolumny C są większe od czasów z kolumny B. Jeśli tak, to z wykorzystaniem funkcji TEKST obliczana jest odwrócona różnica wartości (C2-B2), przy czym jej właściwy znak nadawany jest poprzez zastosowanie formatowania. W przypadku, gdy wartość z kolumny C nie jest większa od wartości z kolumny B, obliczana jest zwykła różnica: B2-C2.
Ujemne czasy zostały wyświetlone

 • Formułę z komórki D2 zastąp poniższą:
  =JEŻELI(C2>B2;TEKST(C2-B2;"- gg:mm");B2-C2)
 • Skopiuj ją poniżej.
 • Wyjaśnienie działania formuły:

  Zauważ, że czasy ujemne zostały wyrównane do lewej strony wewnątrz komórki. Wynika to z faktu, że ujemne wartości nie są zwykłymi czasami. Zostały one obliczone przez funkcję TEKST i są traktowane przez Excela jako tekst. W związku z tym, że nie są to liczby, dalsze obliczenia na tych wartościach nie będą możliwe.  Piotr Gromulski


  Tagi: excel

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

  pobierz

  Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

  pobierz

  Polecane artykuły


  Polecamy