Tworzenie skrótów do gier w Dosbox

Na dłuższą metę uruchamianie ulubionej gry może być uciążliwe. Wymaga bowiem uruchomienia Dosbox i wpisania paru komend (nawet przy np. wykorzystaniu dosbox.conf do zamontowania katalogu z grą nadal trzeba do niego wejść i uruchomić plik wykonywalny). Czy nie byłoby łatwiej stworzyć na pulpicie skrót do gry i uruchamiać ją dwukrotnym kliknięciem?

Zanim jednak tego dokonasz, konieczne jest usunięcie polecenia MOUNT z pliku konfiguracyjnego Dosbox. Nie uda Ci się bowiem utworzyć prawidłowo działającego skrótu do gry, której katalog (lub katalog nadrzędny, taki jak np. C:\OLDGAMES) jest montowany.

Rys. Dosbox umożliwia uruchamianie starych gier w najnowszych wersjach systemów Windows
Dlatego musisz albo usunąć z pliku konfiguracyjnego automatyczne montowanie Twojego katalogu z grami, albo też za pomocą przełącznika -conf wskazywać inny plik konfiguracyjny, pozbawiony komendy MOUNT.

 

Po kolei wygląda to następująco:

  • Utwórz na Pulpicie nowy skrót do pliku DOSBox.exe. Możesz, np. w tym celu skopiować już istniejący skrót do Dosbox z menu Start.
  • Kliknij prawym klawiszem myszki na skrót i wybierz z menu kontekstowego Właściwości.
  • Jako Element docelowy wskaż (w cudzysłowiu) pełną ścieżkę do pliku wykonywalnego gry. Na przykład, jeżeli gra The Settlers 2 została zapisana w katalogu C:\Gry\Settlers 2, a Dosbox jest zainstalowany w standardowej lokalizacji (w Program Files). to Element docelowy powinien wyglądać tak: "C:\Program Files\DOSBox-0.72\dosbox.exe" -conf "C:\Program Files\DOSBox-0.72\dosbox.conf" "C:\Gry\Settlers 2\S2.exe". Oczywiście przełącznik -conf wraz ze ścieżką do pliku konfiguracyjnego jest opcjonalny - zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47192 )

Array ( [docId] => 47192 )