Wysoki PING – jak go zmniejszyć i z czego on wynika?

Autor: Artykuł sponsorowany
Na świecie nie ma chyba osoby, która choć raz nie narzekałaby na to, że internet działa za wolno. Odpowiedzialny za to jest PING. Pojęcie doskonale znają wszyscy gracze. Dotyczy ono jednak również tych, którzy nie uprawiają tej formy rozrywki. Czym jeszcze wyróżnia się PING i jak go zmniejszyć? Pora poznać odpowiedź.

Czym jest PING?

PING, czyli Packet Internet Groper, to opracowane jeszcze w latach 80. narzędzie służące do sprawdzania działania połączenia internetowego między hostem a urządzeniem. Pierwszym z nich jest serwer, drugim – komputer lub sprzęt mobilny. Kontrola transmisji sieciowej przy pomocy PING polega na monitorowaniu liczby zgubionych pakietów internetowych oraz opóźnień znanych jako lagi.
Definicja PING tylko częściowo odpowiada zrozumieniu, czym jest to narzędzie. W potocznym rozumowaniu pod tym pojęciem kryją się problemy występujące w trakcie połączenia z internetem. Stąd właśnie biorą się określenia takie jak „wysoki PING”, czyli spowolnione działanie sieci. Warto przy tym pamiętać, że niewielkie opóźnienia są normą. Można wręcz powiedzieć, że PING to nieodłączna cecha transferu danych zarówno poprzez modem, jak i router czy moduł odpowiedzialny za przesył danych mobilnych w np. smartfonie.  
  Po czym zauważyć, że PING jest wysoki? Najprostszy przykład to powolne wczytywanie stron internetowych. Z kolei w grach opóźnienie można poznać m.in. po tym, że wykonywane przez gracza akcje dzieją się z opóźnieniem. To samo można zaobserwować u innych graczy online, którzy nie reagują odpowiednio na dane sytuacje w grze. W takim przypadku łatwo domyślić się, który z uczestników rozgrywki łączy się z serwerem gry szybciej niż inni.
O tym, że PING jest zbyt wysoki, świadczą też kłopoty z przesyłaniem dźwięku i obrazu w trakcie wideokonferencji. W takich sytuacjach do części osób wypowiedzi pozostałych docierają dopiero po pewnym czasie, utrudniając komunikację.

Jak zmierzyć PING?

 
Za odpowiednią wartość opóźnień w transmisji internetowej przyjmuje się około 100 milisekund (ms) w przypadku przeglądania stron. Do grania w sieci wymagany jest PING niższy nawet o połowę. Najlepiej, by utrzymywał się na poziomie ok. 20-30 ms.
Co ważne, by sprawdzić, jak działa sieć w danym momencie, nie trzeba wykorzystywać specjalistycznych, płatnych programów. Wystarczy skorzystać z wiersza polecenia Windows lub Network Utility dla macOS.

Sprawdzanie PING w systemie Windows

By dowiedzieć się, na jakim poziomie utrzymuje się PING, należy wejść w menu Start, następnie odszukać grupę programów zebranych w folderze „System” i kliknąć „Wiersz Polecenia”. Zamiast tego do znalezienia tej aplikacji można wykorzystać narzędzie „Wyszukaj” przypięte do paska zadań.
Kolejny krok to wpisanie obok C:Users słowa „ping” i nazwy wybranej strony internetowej lub adresu IP serwera. Polecenie powinno przybrać formę taką jak np. „ping przykladowastrona.pl” i następnie zostać aktywowane przyciskiem Enter. Po chwili system Windows wyświetli wartość PING.  
  Co ważne, wprowadzenie takiego polecenia w Wierszu poleceń pozwala jedynie sprawdzić PING w momencie naciśnięcia klawisza Enter. W takim przypadku raczej mało prawdopodobne jest, by udało się zmierzyć poziom opóźnień w transmisji. Można to jednak zrobić, wpisując polecenie „ping przykladowastrona.pl -t” (ponownie trzeba pamiętać o spacjach), na koniec klikając Enter. Dzięki temu system Windows będzie na bieżąco diagnozował połączenie do momentu wyłączenia Wiersza polecenia.

Kontrola PING w macOS

Program Network Utility najlepiej znaleźć poprzez wpisanie jego nazwy w narzędziu Spotlight. Twórcy systemu ukryli go bowiem dość głęboko w menu. By go odszukać w inny sposób, trzeba przejść ścieżkę System → Biblioteka → Główna usługa → O tym komputerze Mac → Raport systemowy → Okno → Network Utility.
Następny krok to wejście w zakładki Ping i wprowadzenie adresu strony lub IP serwera w polu poniżej. Co ważne, w przeciwieństwie do narzędzia z systemu Windows, w macOS użytkownik może po prostu zaznaczyć, czy diagnoza połączenia internetowego ma być prowadzona na bieżąco. Jeśli nie, należy wskazać pole pod spodem i ręcznie wpisać, ile razy PING ma zostać sprawdzony. Niezależnie od wyboru na koniec pozostaje kliknąć przycisk „Ping”.

Jak zmniejszyć PING?

Problemy z transmisją danych często wynikają z używania wolnego połączenia internetowego. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do swojego operatora kablowego lub komórkowego i poprosić o zmianę taryfy na szybszą.
Alternatywą jest szybki internet w Play dla abonentów i osób korzystających z kart prepaid. Warto też sprawdzić ofertę sieci dla użytkowników internetu stacjonarnego. Inne przyczyny wysokiego PING-u to:
 
  • typ połączenia – choć Wi-Fi to wygodne rozwiązanie, nadal nieco szybsza pozostaje transmisja danych przewodem Ethernet;
  • liczba podłączonych urządzeń – im więcej, tym wyższe jest ryzyko pojawienia się opóźnień;
  • liczba włączonych na komputerze programów lub aplikacji w smartfonie – analogicznie jak wyżej, wyższy PING pojawia się, gdy działa ich zbyt dużo;
  • odległość od routera – w takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak znaleźć się bliżej nadajnika sieci Wi-Fi;
  • niskiej jakości router lub modem – dotyczy osób, które nie mają sprzętu sieciowego od operatora, ale decydują się na zakup własnego urządzenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50220 )

Array ( [docId] => 50220 )
Array ( [docId] => 50220 )