Jinzora 2.7.5

Jinzora to opensourcowe (licencja GNU GPL), napisane w PHP i MySQL-u rozwiązanie do strumieniowego przesyłania (streamingu) multimediów (audio i wideo) przez sieć. Jest przeznaczone dla wielu użytkowników. Działa na serwerze WWW (np. Apache) i da się je obsługiwać za pomocą przeglądarki internetowej.

Nadaje się zarówno do Internetu, jak i do sieci lokalnej (LAN). Obsługuje wiele formatów mediów, w tym MP3, WAV, Ogg Vorbis, WMA, MPC, Flac, WV i SHN, ale bez trudu dodamy kolejne. Jinzora pozwala na streaming plików w każdym z tych formatów oraz na ich konwersję do MP3. Ta ostatnia przebiega na żywo i przy ustalonej przez nas jakości (bitrate).

Korzystając z Jinzory uporządkujemy nawet bardzo duże zbiory muzyki; da się je dzielić według albumu, roku, gatunku, wykonawcy i wielu innych kryteriów. Co ważne, wszystkim utworom możemy nadawać tagi, czyli krótkie słowa kluczowe lub frazy, służące do ich grupowania. Jinzora pozwala nam również na udostępnianie dyskografii, tekstów utworów, nut, informacji o artystach (np. biografii) i wielu innych. Wygląd witryn zmienimy bez trudu korzystając z wbudowanego do Jinzory systemu motywów graficznych (ang. themes). Już opisane cechy wystarczają, aby założyć potężny portal o muzyce; staje się to jeszcze łatwiejsze dzięki współpracy Jinzory z wieloma popularnymi CMS-ami, takimi jak Mambo, Postnuke, PHPNuke, CPGNuke, e107 czy XOOPS.
Dzięki wyszukiwarce pozwalającej na filtrowanie naszych multimediów według tych danych, bez problemu znajdziemy poszukiwane utwory. Gdy już je zbierzemy, warto utworzyć listy odtwarzania (ang. playlists), według których będziemy ich słuchać. Jinzora pozwala na utworzenie dowolnej liczby list odtwarzania; nie ma też żadnych ograniczeń ilości utworów na danej liście.

Odtwarzanie utworów udostępnianych przez Jinzorę jest możliwe również za pomocą playerów działających na komputerze lokalnym (pod Linuksem lub Windows), m.in. takich jak Winamp, XMMS, RealPlayer, Windows Media Player, Apple Quicktime czy XMPlay. Jinzora współpracuje też z odtwarzaczami, które zostały napisane we Flashu i działają na stronach internetowych. Są to takie aplikacje, jak XSPF Flash Player, Wimpy czy flashowy obiekt Windows Media Player (embedded).

Korzystając z Jinzory, nie musimy się ograniczać do jej zasobów; bez problemu możemy sterować serwerami opartymi na takich rozwiązaniach, jak SlimServer, Shoutcast, MPD, Winamp czy Turtle Beach Audiotron.
Kolejną zaletą Jinzory jest jej niezła dokumentacja, dostępna na stronie domowej. W wersji 2.7.5 projektu poprawiono obsługę logów (m.in. wyeliminowano zbyt długie czynności z związane z ich odczytem i zapisem) i bezpieczeństwo (m.in. poprzez wprowadzenie kodowania haseł algorytmem haszującym MD5 po stronie klienta). Dodano również możliwość obsługi linków w MPD oraz przenoszenia utworów między listami, a także zaktualizowano wbudowany flashowy odtwarzacz jwmp3. Usunięto również parę błędów, związanych m.in. z konwersją utworów pomiędzy różnymi poziomami bitrate i zarządzaniem użytkownikami.

http://www.jinzora.org/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49141 )

Array ( [docId] => 49141 )
Array ( [docId] => 49141 )