Midgard 1.8

Midgard to opensourcowy (licencje GNU LGPL i GNU GPL), napisany w PHP system zarządzania treścią (CMS, ang. Content Management System). Jest narzędziem bardzo zaawansowanym, wielojęzycznym i przeznaczonym dla wielu użytkowników. Pozwala na tworzenie dynamicznych witryn dzięki wykorzystaniu technologii AJAX, a jego rozbudowa jest łatwa dzięki systemowi wtyczek (pluginów).

System pozwala również na wymianę danych ze światem zewnętrznym przy użyciu technologii RSS (rozpowszechnianie zawartości) czy specjalnego interfejsu Metaweblog API (edycja treści w trybie offline, z możliwością jej późniejszego przesłania na serwer).

Tworzenie i zarządzanie zawartością w Midgard jest bardzo uporządkowane. Wszystkie dokumenty (strony, pliki PDF, multimedia, itd) są ułożone w postaci hierarchii drzewiastej, z dodatkowym parametrem czasu publikacji. Ten ostatni pozwala nam np. na zamieszczenie wybranych dokumentów w poniedziałek o 12:00 oraz ich zdjęcie z witryny we środę o 17:35. Pracę upraszcza nam również możliwość umieszczania dokumentów w folderach (np. wszystkie pliki związane z działem Programowanie mogą się znajdować w folderze programowanie). Midgard pozwala nam również na kopiowanie i przenoszenie treści między folderami.

Edycja stron WWW w systemie Midgard odbywa się za pomocą edytora typu WYSIWYG, co umożliwia szybkie i bezproblemowe formatowanie treści i oszczędza czas webmasterom. Wygląd strony zdefiniujemy natomiast przy użyciu elastycznego systemu szablonów. Co więcej, jeżeli jesteśmy zalogowani jako osoba do tego uprawniona, nie musimy szukać odpowiedniej strony WWW w hierarchii: wystarczy, że klikniemy widoczny na niej przycisk EDIT, aby przejść do edycji i zarządzania zawartością. Jako właściciel witryny lub administrator możemy wprowadzić wymóg akceptacji zawartości przez moderatora przed publikacją. Co więcej, jeżeli jeden użytkownik edytuje określony dokument, drugi nie będzie mógł w tym czasie wprowadzać w nim zmian dzięki mechanizmowi blokowania. Ponadto, w wypadku błędów lub zmian decyzji możemy wrócić do poprzedniej wersji strony dzięki wersjonowaniu zawartości i narzędziom cofania modyfikacji.

Mocną stroną Midgarda jest zarządzanie użytkownikami. Możemy im przypisywać szczegółowe uprawnienia dostępu do wybranych części witryny i role, jakie mają pełnić (np. redaktor, administrator, moderator, tester, grafik, itd). Uwierzytelnianie dostępu może się odbywać zarówno w oparciu o dane z bazy naszego CMS-a, jak i przy użyciu katalogu LDAP, Active Directory, sieci Microsoft Network lub baz zewnętrznych. Do administracji kontami służy nam wygodny panel administracyjny.

Midgard ułatwia również życie użytkownikom oraz pozycjonowanie naszej witryny w wyszukiwarkach internetowych, m.in. dzięki generowaniu przyjaznych URL-i (ang. friendly URL-s), np.:
przyklad.com/firma/konferencje/2007/

 

zamiast

http://przyklad.com/index.php?cat=konfer&year=2007&type=024&id=5969792.
Dużą zaletą systemu jest też jego dobra dokumentacja, dostępna na stronie domowej. W wersji 1.8 projektu Midgard wprowadzono współpracę z repozytorium PEAR (http://pear.php.net) oraz edytor tekstu TinyMCE, a także rozbudowano obsługę baz danych i funkcjonalność związaną z AJAX-em. Poprawiono również wydajność systemu i usunięto parę błędów.

http://www.midgard-project.org/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49135 )

Array ( [docId] => 49135 )
Array ( [docId] => 49135 )