phpBB 3.0.RC5

phpBB to jedno z najpopularniejszych w Internecie forów dyskusyjnych. Jest opensourcowe (licencja GNU GPL) i zostało napisane w PHP. Jest również wielojęzyczne – ma różne wersje językowe i pozwala na łatwe dodawanie kolejnych. Kolejną jego cechą jest bezproblemowa rozbudowywalność dzięki systemowi wtyczek (pluginów), których utworzono już bardzo wiele.

To samo dotyczy wyglądu forum: system szablonów i mechanizm motywów graficznych (ang. themes) umożliwia zmianę layoutu w ciągu paru sekund, a także ułatwia jego ręczną modyfikację przez webmastera. Mimo swoich wad, związanych głównie z bezpieczeństwem (większość z nich już poprawiono), phpBB stało się wzorem wygodnego, potężnego i łatwego w administrowaniu rozwiązania do prowadzenia dyskusji, naśladowanym w wielu konkurencyjnych aplikacjach.

Główną cechą phpBB jest możliwość tworzenia dowolnej liczby forów dyskusyjnych przy użyciu jednej instalacji. Co więcej, każde forum możemy dzielić na subfora o różnej tematyce, np. forum komputery podzielimy na programowanie, gry, grafika, muzyka i edukacja. Każde forum lub subforum da się następnie podzielić na kategorie, np. PHP, C++, Java i Python dla programowania. W każdej kategorii dostępne są wypowiedzi użytkowników podzielone na wątki.

Pozycja każdego wątku na liście zależy od tego, jak dużo wypowiedzi zostało na nim zamieszczonych. Da się również zagwarantować wybranym wątkom pierwsze miejsca na licie, niezależnie od ich aktywności (tzw. wątki przyklejone lub przyczepione); jest to szczególnie przydatne, gdy są na nich omawiane np. zasady korzystania z forum (regulaminy, itd), porady dla nowych dyskutantów czy zestawy pytań i odpowiedzi (FAQ) na temat najczęściej występujących problemów (dotyczy to np. forów pełniących rolę prowadzonej przez użytkowników pomocy technicznej). phpBB umożliwia również administratorom łączenie, kopiowanie, dzielenie, blokowanie i usuwanie wątków.

phpBB pozwala nam na przyznawanie uprawnień wybranym lub wszystkim użytkownikom naszego forum. Co więcej, możemy ich podzielić na grupy, określające przywileje swoich członków. Forumowicze mogą pełnić różne role, m.in. administratorów i moderatorów, mieć określony dostęp do wybranych wątków (np. możliwość ich zakładania w kategorii C++ i jedynie przeglądania w PHP), itd. W gestii administratora lub moderatora jest również blokowanie (banowanie) użytkowników za naruszanie regulaminu i dobrych obyczajów (np. obrażanie innych osób) oraz usuwanie i modyfikacja wpisów.

Umieszczane w wątkach wypowiedzi mogą zawierać tekst, grafikę i załączniki (ang. attachments). Co więcej, zawartość wpisów jest formatowana z użyciem BB-kodu (ang. BB-code), czyli uproszczonego zestawu znaczników pozwalających m.in. na pogrubianie, pochylanie, podkreślanie i przekreślanie tekstu, wybór kolorów czcionki i tła czy wstawianie linków i obrazów. System ten upowszechnił się wraz z phpBB i został przejęty również przez konkurencyjne fora dyskusyjne, a także CMS-y czy systemy do blogowania. Oprócz zwykłych wypowiedzi, wątki mogą zawierać ankiety (ang. polls), które są tworzone przez użytkowników (zależnie od ich uprawnień), administratorów lub moderatorów.
Każdy forumowicz ma również swój profil, który będzie widoczny dla innych osób. Zawiera on m.in. jego nicka, awatar (obrazek wyświetlany pod nickiem w wypowiedziach, jeżeli został wybrany) i te adresy, które użytkownik zechciał upublicznić, m.in. email, WWW, Gadu-Gadu, AOL, AIM, Skype, itd. Użytkownik może także śledzić wybrane dyskusje, będąc informowanym mailowo o nowych wpisach, tworzyć zestaw zakładek najciekawszych wątków, zapisywać niedokończone wiadomości oraz określać wybrane osoby jako przyjaciół (friends) lub wrogów (foes). Ma również dostęp do wewnętrznego komunikatora, pozwalającego na wysyłanie i odbieranie wiadomości prywatnych (PM, ang. personal messages). Narzędzie to dzieli otrzymane i wysłane wiadomości na osobne skrzynki, pozwala na tworzenie roboczych wersji listów (draft), itd.

 

Kolejną mocną stroną phpBB jest wyszukiwarka; pozwala ona na poszukiwanie zadanych treści na podstawie określonych kryteriów, m.in. kategorii, forum i subforum, tytułu wątku, słów kluczowych i wreszcie wybranych fraz.

Do poważnych zalet phpBB należy też niezła dokumentacja i prężna społeczność skupiona wokół projektu. W wersji 3.0.RC5 rozbudowano system motywów graficznych, wprowadzonmo historię wiadomości prywatnych i uwolniono użytkowników od konieczności logowania się po otrzymaniu maila z powiadomieniem. Usunięto również parę błędów,. związanych m.in. z wyświetlaniem przyczyn banowania użytkowników oraz oznaczeń wątków (m.in. zablokowanych), współpracą z bazami danych Oracle, wysyłaniem wiadomości prywatnych do grup, moderowaniem wpisów oraz obsługą szablonów i BB-kodu.
http://phpbb.com

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49170 )

Array ( [docId] => 49170 )
Array ( [docId] => 49170 )