Puno 0.5

Puno to opensourcowe (licencja GNU LGPL), napisane w C++ rozszerzenie języka PHP5, umożliwiające jego współpracę z OpenOffice.org. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu interfejsu programistycznego (UNO Programming API) tego pakietu biurowego, co pozwala w praktyce na tworzenie aplikacji PHP-owych korzystających z dowolnych możliwości OO, m.in. generowania, odczytu i modyfikacji dokumentów.

Przykładowo, z jego użyciem możemy odczytać dane z arkusza kalkulacyjnego w OO Calc, wygenerować rysunek w OO Draw czy wyeksportować tekst z OO Writera z formatu SXW do PDF-a. Co więcej, dzięki temu, że OpenOffice.org obsługuje standardy używane przez Microsoft Office (m.in. Excela, Worda i Powerpointa), korzystając z Puno poradzimy sobie np. z odczytem arkusza w formacie XLS czy generowaniem prezentacji PPT; jest to szczególnie przydatne w przypadku odczytu plików MS Office, gdyż w PHP brakuje odpowiednich narzędzi do ich importu (np. ostatnia, zawierająca sporo błędów wersja czytnika plików XLS pochodzi z 2004 roku i nie uwzględnia najnowszych wersji MS Office). Możemy więc powiedzieć, że mając Puno dysponujemy potężnym, dostępnym dla PHP konwerterem formatów biurowych i eksporterem do standardu PDF.

Puno jest narzędziem obiektowo zorientowanym: każdy edytowany lub tworzony dokument jest obiektem, na którym wykonujemy określone operacje. Przykładowo, możemy do niego wprowadzać tekst i nadawać mu dowolny styl, umieszczać kursor w określonym miejscu, wklejać i wycinać kolumny w arkuszu kalkulacyjnym oraz odczytywać i modyfikować ich zawartość, dodawać, obracać i skalować obrazy, ramki tekstowe czy tabele oraz zmieniać kolory tła i druku. Dzięki współpracy z OO Draw, Puno pozwala też na tworzenie i modyfikację grafiki wektorowej, m.in. na dodawanie, skalowanie i modyfikację figur geometrycznych. Puno działa jedynie pod Linuksem. Jak zapewniają twórcy, wersja dla Windows nie jest potrzebna, gdyż pod tym systemem możemy skorzystać z mechanizmów COM. Dokumentacja pakietu jest na razie średnia, ale zawiera podstawowe przykłady użycia Puno i ciągle się rozwija. Wersja 0.5 projektu jest pierwszą, która została udostępniona publicznie.

http://puno.sourceforge.net/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy