TCPDF 1.53.0.TC031

TCPDF to opensourcowa (licencja GNU LGPL), napisana w czystym PHP biblioteka do generowania PDF-ów. Powstała w oparciu o inną klasę, o nazwie FPDF (http://www.fpdf.org). Działa zarówno pod PHP4, jak i pod PHP5. Nie wymaga żadnych zewnętrznych rozszerzeń PHP, a jej funkcjonalność pozwala na tworzenie praktycznie dowolnych dokumentów w tym formacie.

TCPDF obsługuje wszystkie standardy kodowania znaków – zarówno ISO, jak i UTF-8. Możemy też korzystać z dowolnych zestawow czcionek w tych formatach, m.in. TrueType, Type1 czy TrueTypeUnicode. To jednak dopiero początek: TCPDF generuje strony o dowolnym rozmiarze (oczywiście, obejmuje to również standardowe wymiary typu A4, A5, letter, itd); możemy też wybierać zestaw jednostek miary (np. centrymetry, cale, piksele, itd), ustawiać marginesy czy zmieniać rozmiary stopki i nagłówka oraz umieszczać w nich numery stron (biblioteka pozwala na ich automatyczne obliczanie) i inne teksty, takie jak adres WWW naszej firmy, logo wydawnictwa, informacje o prawach autorskich, itd.

TCPDF wspomaga również użytkownika w wielu uciążliwych czynnościach. Przykładowo, obsługuje automatyczny podział tekstu na strony, formatowanie akapitów czy ustalanie rozmiaru i rozstawu znaków w każdej linii. Co więcej, w naszych dokumentach możemy korzystać z uproszczonej składni XHTML-a, co pozwala m.in. na wstawianie tabel, list numerowanych i nienumerowanych czy nagłówków <h1> <hX> oraz na zmianę stylu czcionki w dowolnym momencie (m.in. pochylona, pogrubiona, podkreślona, przekreślona, indeks górny i dolny, itd). TCPDF umożliwia nam też wklejanie rysunków (w formacie PNG i JPEG) i hiperlinków oraz generowanie i wstawianie kodu kreskowego (z użyciem biblioteki GD). Na koniec, możemy skompresować zawartość naszego dokumentu przy wykorzystaniu PHP-owego rozszerzenia ZLIB (http://www.gzip.org/zlib/). W wersji 1.53.0.TC031 projektu TCPDF rozszerzono obsługę standardu Unicode.

http://tcpdf.sourceforge.net

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49136 )

Polecamy

Array ( [docId] => 49136 )