Vanilla 1.1.4

Vanilla to opensourcowe (licencja GNU GPL), obiektowo zorientowane i napisane w PHP forum dyskusyjne. Ma bardzo zaawansowane możliwości i jest łatwe w rozbudowie, m.in. dzięki systemowi wtyczek (pluginów). Wygląd forum opiera się na motywach graficznych, co umożliwia jego szybką zmianę (gotowe motywy są dostępne np. na stronie projektu). Vanilla jest też rozwiązanioem wielojęzycznym, a na jego stronie domowej dostępnych jest sporo wersji językowych interfejsu, m.in. polska, angielska, niemiecka, turecka, francuska, szwedzka, włoska, rosyjska, chińska czy portugalska.

Zaletą forum Vanilla jest rozbudowany system kont i uprawnień użytkowników, oparty na rolach. Każdy forumowicz ma swój profil, w którym może (choć nie musi) wprowadzić swoje dane osobowe i wybrać ikonkę (awatara). Administrator natomiast przyznaje lub odbiera szczegółowe przywileje każdego użytkownika, takie jak prawo tworzenia kategorii i operacji na wątkach (zakładanie, modyfikacja, zamykanie, przyklejanie czy usuwanie). Da się określić nawet to, kto będzie miał prawo zamieszczać obrazy lub wklejać kod HTML, co może się okazać bardzo przydatne w walce ze spamerami (zamieszczającymi niedozwolone treści), czy włamywaczami chcącymi umieścić na naszej witrynie złośliwe skrypty w JavaScripcie, np. przechwytujące dane osobowe. Możemy również utworzyć forum zamknięte, poprzez ograniczenie prawa rejestracji do osób, które zostaną przez nas zaakceptowane.

Wśród wspomnianych już rozszerzeń forum Vanilla warto wymienić narzędzia pomagające w zarządzaniu użytkownikami (np. dodawaniu użytkowników bez ich rejestracji, wykrywaniu powtarzających się IP nowych subskrybentów, itd), czy edycji postów (np. podgląd wypowiedzi przed jej publikacją). Są też pluginy pozwalające na dołączanie sygnatur do wypowiedzi, podział kategorii na podkategorie, sprawdzanie pisowni, obsługę BB-kodu (ang. BB-Code), czy wyświetlanie listy najnowszych dyskusji. Możemy również zamieszczać dodatkowe strony (np. informacyjne czy reklamowe), mapy Google Maps (http://maps.google.com) oraz linki czy załączniki (attachmenty) dowolnego rodzaju w wypowiedziach. Wreszcie, dostępne są pluginy pozwalające na przeglądanie plików (menedżery plikowe), tworzenie galerii zdjęć, generowanie feedów RSS na podstawie wątków lub publikację obcych kanałów w tym standardzie na forum, organizowanie pogawędek (czatów) na żywo, korzystanie z serwisu Flickr.com (http://www.flickr.com, a nawet granie w gry online.

http://getvanilla.com/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49223 )

Array ( [docId] => 49223 )