Yana Framework 2.9.1

Yana Framework to opensourcowy (licencja Creative Commons), obiektowo zorientowany, napisany w PHP framework (szkielet aplikacji i zestaw gotowych komponentów do wykorzystania) do pisania aplikacji w PHP4 lub PHP5. Korzysta z technologii AJAX, pozwalającej na tworzenie dynamicznych witryn. Jest łatwy w rozbudowie dzięki systemowi wtyczek (pluginów); dostępne są również narzędzia upraszczające pisanie własnych modułów (Yana SDK) oraz zarządzanie zainstalowanymi rozszerzeniami (PluginManager).

Wśród standardowo załączonych modułów znajduje się m.in. księga gości, narzędzie do blogowania, parser i agregator RSS, wyszukiwarka zawartości witryny, plugin do zarządzania użytkownikami i ich uprawnieniami czy rozwiązania antyspamowe (m.in. blokowanie wybranych adresów IP, utrudnianie działania botów szukających adresów email czy zapobieganie floodowaniu).

Tworzenie i modyfikację layoutu witryny działającej pod Yana Framework ułatwią nam motywy graficzne (ang. themes lub skins) i wykorzystanie popularnego systemu szablonów Smarty (http://smarty.php.net). Framework ten jest również wielojęzyczny i wspomaga tłumaczenie zawartości stron WWW.

Yana Framework dysponuje również zestawem klas ułatwiających tworzenie formularzy, obsługę baz danych, m.in. nawiązywanie połączenia (z użyciem PEAR::DB), wysyłanie zapytań do bazy i przetwarzanie odpowiedzi czy wydobywanie szczegółowych informacji o bazie danych i jej tabelach. Do dyspozycji mamy też symulator bazy danych w zwykłym pliku, który może być przydatny np. w małych projektach czy w celach testowych. Co więcej, możemy budować kwerendy w sposób obiektowy, w oparciu o zestaw kryteriów, korzystajć z metod klasy DbQuery, takich jak setJoin(), setLimit() czy orderBy(), a wyniki zapytań są przechowywane również w postaci obiektowej (atrybuty obiektu przechowują wartości poszczególnych kolumn tabeli bazodanowej), co wprowadza funkcjonalność typu ORM (mapowanie relacyjno-obiektowe, ang. Object-Relational Mapping).

Kolejne klasy Yana Framework pozwalają na obsługę błędów (m.in. ich rejestrację i wyświetlanie komunikatów), prowadzenie logów (dzienników, w których zapisujemy zdarzenia następujące w aplikacjach, w tym błędy i inne problemy), sporządzanie raportów, czy obsługę plików i katalogów. W dziedzinie pracy z systemem plikowym warto wymienić: otwieranie i tworzenie plików i folderów, sprawdzanie i nadawanie atrybutów oraz obsługę wirtualnych systemów plikowych. Dostępne są też narzędzia do wysyłania maila (m.in. powiadomień o nowych wpisach w blogu, sporządzania widocznych w stopce strony podsumowań czy łatwiejszego korzystania z technologii AJAX (m.in. generator rozwijalnych, dynamicznych menu w JavaScripcie).

Zaletą projektu Yana Framework jest też niezła dokumentacja, w tym szczegółowy opis zestawu klas; w wersji 2.9.5 rozbudowano narzędzia administracyjne, wyszukiwarkę internetową, generator formularzy, funkcjonalność związaną z JavaScriptem i obsługą języków oraz dokumentację; uproszczono też tworzenie własnych modułów i usunięto parę błędów.

http://yanaframework.net/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49155 )

Array ( [docId] => 49155 )
Array ( [docId] => 49155 )