Podstawowe narzędzie do edycji obrazów stanowi Pasek obiektów graficznych, który m.in. umożliwi Wam szybką zmianę nasycenia koloru w wybranym obrazie, edycję kolorów RGB, zmianę rozdzielczości czy kontrastu i przezroczystości. Aby zapoznać się z wyżej wymienionymi funkcjami, przyjrzyjcie się poniższym wskazówkom:
Edycja obrazów w programie Draw
Program Draw wyposażony został w wiele narzędzi do edycji obrazów, które mają na celu udostępnić możliwie jak największy zakres funkcji manipulacyjnych w obranym przez Was rysunku. Z tego hasła dowiecie się: W jaki sposób zmieniać wartości koloru, rozdzielczości, kontrastu i jasności? Jak dokonać przycinania i usuwania rysunku?W jaki sposób zmieniać wygląd rysunku? Jak stosować narzędzie Pipeta?
· Aby wyświetlić Pasek obiektów graficznych, wybierzcie Widok/Paski symboli/Pasek obiektów. Znajdziecie go tuż pod paskiem zadań. Pasek obiektów graficznych udostępnia się w chwili, gdy klikniecie lewym przyciskiem myszy wybrany przez Was obiekt rastrowy.
· Za pomocą pierwszych pól wyboru możecie zwiększyć lub też zmniejszyć ilość czerwonego, zielonego lub niebieskiego koloru w wybranym rysunku. Wpiszcie lub wybierzcie za pomocą strzałek interesującą Was wartość, aby dokonać zmiany nasycenia określonego koloru. W poniższych rysunkach możecie obejrzeć efekt zwiększenia ilości koloru.
Rys. 2. Bazowy rysunek przed dokonaniem zmian w nasyceniu koloru
Rys. 3. Obraz po dokonaniu nasycenia
· Klikając prawym przyciskiem myszy obraz, możecie zmienić rozdzielczość. Otworzy się lista opcji, z których wybierzcie Rozdzielczość kolorów, a następnie jedną z opcji (np. Paleta kolorów 4 bity).

Rys. 4. Rysunek bazowy przed dokonaniem zmiany rozdzielczości

Rys. 5. Obraz po dokonaniu zmiany rozdzielczości – 4-bitowa paleta kolorów
· Zmiany kontrastu i przezroczystości możliwe są przy wykorzystaniu pozostałych czterech pól wyboru na Pasku obiektów graficznych. Opcje dotyczą zmian jasności, kontrastu, gamma i przezroczystości.
· Pasek obiektów graficznych wyposażony został również w możliwość tworzenia efektów, takich jak: obraz czarno-biały, znak wodny czy skala szarości. Wybór pomiędzy wymienionymi wcześniej funkcjami umożliwi Wam Tryb grafiki (pierwsze pole wyboru na Pasku obiektów graficznych z ustawieniem Domyślny).
· Przyciąć część rysunku możecie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przycięcie za pomocą opcji zawartych w oknie Przytnij. W tym celu zaznaczcie rysunek i kliknijcie ikonę Przytnij umieszczoną z prawej strony Paska obiektów graficznych. Na ekranach Waszych monitorów pojawi się okno Przytnij, w którym wprowadzacie wartości potrzebne do przycięcia wybranego rysunku (odległości od prawej, lewej, góry i dołu). Drugim sposobem jest przycięcie rysunku do dowolnego kształtu. Ponownie zaznaczacie rysunek i za pomocą jednej z figur (np. krzywej, elipsy itp.) narysujcie dowolny niewypełniony kształt. Następnie zaznaczacie oba obiekty i kliknąwszy prawym przyciskiem myszy, wybieracie z listy opcji Kształty/Przetnij. Po wykonaniu powyższych czynności zewnętrzna część rysunku zostaje obcięta, a pozostaje jedynie wcześniej narysowany kształt, wewnątrz którego znajduje się pozostała część rysunku. Procedura usuwania części rysunku jest podobna. Wystarczy, że zaznaczycie wybrany rysunek i narysowany obiekt, a następnie wybierzecie Rysunek z listy opcji Kształty/Odejmij[ER1].
Rys. 6. Okno Przytnij
2. Narzędzie Pipeta
Uruchomcie program Draw i z paska zadań wybierzcie Narzędzia/Pipeta, a pojawi się okno Pipeta.
W celu zamiany koloru kliknijcie ikonę pipety w lewym górnym rogu okna. Następnie zaznaczcie interesujący Was kolor do zamiany i kliknijcie lewym przyciskiem myszy. Wprowadzacie wartość tolerancji i z listy Zamień na… wybieracie kolor, na który chcecie zamienić oryginalny kolor.

Rys. 7. Okno Pipeta
Dawid Frankowski