Internetowy życiorys w OpenOffice cz. 1

W tym e-letterze przedstawimy sposób, w jaki można szybko i bez problemów stworzyć naszą własną stronę WWW. Nie tak dawno opisywałem w ogóle tę możliwość w OpenOffice, ale skupiłem się wtedy na charakterystyce funkcjonalności OpenOffice. Teraz chciałbym omówić krok po kroku tworzenie strony na wybranym przykładzie. Powiedzmy, że mamy ochotę na stworzenie niewielkiej i nieskomplikowanej strony o samym sobie. Znajdą się na niej najważniejsze nasze osiągnięcia, podstawowe informacje, słowem strona ma pełnić rolę naszej wizytówki. Możemy ją uzupełnić o inne rzeczy, np. formularze kontaktowe itp., ale niekoniecznie. Przedstawione porady są skierowane przede wszystkim do osób zupełnie "zielonych" w sprawach tworzenia stron internetowych.

Proponuję, aby w pierwszej kolejności zająć się sprawą tła. Powód jest naprawdę banalny. Jeśli na początku wymyślimy sobie jakieś przyjemne dla oczu tło, to będzie się nam o niebo lepiej pracowało. Mamy trzy możliwości. Po pierwsze możemy ustawić najzwyczajniej kolor tła (osobiście najmniej mi to odpowiada), wstawić grafikę z galerii bądź zewnętrznego pliku. Z pierwszych dwóch możliwości możemy skorzystać, klikając prawym przyciskiem myszy w obszarze roboczym i wybierając opcję strona. W zakładce tło znajdują się odpowiednie opcje. Jeśli w menu jako wybierzemy kolor, to pojawią się nam odpowiednie możliwości, jeśli grafika to również.

Tło z galerii nie jest w zasadzie niczym innym, jak wstawianiem grafiki z zewnętrznego pliki. Teoretycznie możemy, korzystając z opisanej wcześniej opcji, wybrać odpowiednią grafikę z katalogu OpenOffice. Ale istnieje prostsze, a przede wszystkim o wiele szybsze rozwiązanie - Galeria. W górnym menu narzędzia wybieramy odpowiednią opcję i możemy spokojnie wyszukać odpowiadające nam tło. Klikamy w tym celu na grupę tła, po czym wybieramy najciekawsze, naszym zdaniem. Klikamy na nim prawym przyciskiem, wybieramy opcję wstaw/tło/strona. Prosto i szybko.

W następnej kolejności powinniśmy ustanowić domyślny kolor czcionki, który będzie pasował do tła. Przy odrobinie szczęścia nie będzie to potrzebne, domyśle ustawienia mogą się, bowiem okazać wystarczające. Jeśli jednak nie, to czcionkę zmieniamy w sposób bardzo podobny zmiany do tła. Klikamy prawym przyciskiem myszki, wybieramy znak oraz zakładkę efekty czcionki. W dolnej części znajduje się opcja służąca do zmiany koloru.

Możemy przejść do spraw nieco bardziej technicznych. Skoro strona to nasza wizytówka, a może rodzaj cv online, powinna być czytelna i przejrzysta, a przede wszystkim miła dla oka. Tło już mamy, pozostało nam właściwe rozplanowanie elementów. Zacznijmy od nagłówka. Proponuję, żeby poświęcić mu odrobinę czasu, od niego zależy bowiem w dużej mierze, czy ktoś w ogóle spojrzy na dalszą część. Możemy albo stworzyć klasyczny nagłówek/tytuł w postaci dużego napisu z ewentualnie dobranymi efektami, albo skorzystać z nieco bardziej rozbudowanej graficznie formy. Omówię najpierw pierwszą.

Generalnie powinniśmy starać się znaleźć coś, co będzie nietypowe i atrakcyjne zarazem. Nie powinien to być w 100% klasyczny nagłówek - ogromna czcionka na środku strony (chyba że ktoś bardzo sobie tego życzy). Osobiście proponuję połączyć nagłówek ze zdjęciem, dodać może jakiś ciekawy cytat, dobrze charakteryzujący naszą osobę bądź nasze cele (a może po prostu nasze dane teleadresowe). Nagłówkiem może być nasze imię i nazwisko, może jakiś opis w stylu cv (ale nie przesadzajmy).

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49447 )

Array ( [docId] => 49447 )
Array ( [docId] => 49447 )