W jaki sposób wstawić kwotę słownie w dokumencie Worda - Część 2

W jednym z poprzednich e-letterów pokazaliśmy Ci, w jaki sposób użyć przełącznika * dollartext, aby przedstawić kwotę w postaci słownej.


Rys. 1. Przedstawienie kwoty zawierającej grosze w postaci słownej przy użyciu przełącznika * dollartext

Przedstawienie groszy czasami w ten sposób jednak nie jest Ci na rękę. Chciałbyś, aby kwota groszy też była przedstawiana w postaci słownej. W takim wypadku musisz zmodyfikować kod pola, w którym przedstawiane są złote, a także dodać nowe pole, gdzie będą przedstawione grosze w postaci słownej. Aby to wykonać:


1. Kliknij w środku pola i naciśnij równocześnie klawisze Shift i F9, aby przełączyć w tryb edycji kodu pola.


2. Zaznacz tekst REF kwota i naciśnij równocześnie klawisze Ctrl i F9.

3. Zaznaczony tekst będzie objętym dodatkowym nawiasem klamrowym. Przed nim, ale w środku starego nawiasu wpisz znak równości, obok wpisz funkcję INT i otwórz nawias okrągły.

*Wskazówka*
Wynikiem funkcji INT jest liczba całkowita powstała przez obcięcie cyfr występujących po przecinku liczby będącej argumentem funkcji.
*Koniec wskazówki*

4. Za nowo dodanym nawiasem klamrowym wpisz nawias zamykający, a po nim przełącznik *cardtext, tak jak jest to widoczne na rysunku 8.

 



Rys. 2. Kod pola obliczającego liczbę pełnych złotych

*Uwaga*
Każdy nawias klamrowy wprowadzony za pomocą klawiszy Ctrl i F9 to nowe pole. Pola mogą być zagnieżdżane wewnątrz innych pól i wyniki pól mogą służyć jako argumenty funkcji. Pamiętaj jednak, aby nie wpisywać pól poprzez znaki nawiasów klamrowych znajdujące się na klawiaturze – w takim wypadku nie zostaną one rozpoznane przez program Word jako pola programu Word.
*Koniec uwagi*

5. Zaznacz pole i naciśnij klawisz F9, aby zaktualizować wartość pola. Pojawi się kwota złotych, nie będzie ona zaokrąglona, tylko będzie pozbawiona cyfr po przecinku.


6. Kliknij w miejscu, w którym chcesz wstawić grosze w postaci słownej, i naciśnij równocześnie klawisze Ctrl i F9, aby wstawić pole programu Word.

7. Wewnątrz utworzonego nawiasu klamrowego wpisz znak równości i otwórz nawias okrągły.


8. Następnie ponownie naciśnij klawisze Ctrl i F9, a w środku nawiasu klamrowego, który zostanie utworzony, wpisz tekst: REF kwota # ,00. Tekst ten oznacza, że pole odsyłacza do zakładki kwota zostanie sformatowane w postaci dwóch cyfr po przecinku bez części całkowitej.


9. Za nawiasem klamrowym z polem odsyłacza REF wpisz: * 100, zamknij nawias okrągły, a następnie wstaw przełącznik *cardtext, tak jak jest to widoczne na rysunku 9.


Rys. 3. Kod pola obliczającego liczbę groszy

10. Naciśnij klawisz F9, aby zaktualizować wartość pola.

Za kwotą w złotych pojawi się kwota groszy.


Rys. 4. Dokument po aktualizacji pól przedstawiających wartość złotych i groszy w postaci słownej


Piotr Dynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49629 )

Array ( [docId] => 49629 )
Array ( [docId] => 49629 )