Zarządzanie tekstem w tabeli

W przypadku korzystania z tabeli użytkownik nie może skorzystać ze wszystkich standardowych rozwiązań. Przede wszystkim część często używanych skrótów klawiszowych ma całkowicie inne powiązania.

Samą tabelę utworzysz, klikając Tabela/Wstaw/Tabela. Pierwszym elementem podlegającym formatowaniu jest nagłówek. Można to zrobić całkowicie ręcznie lub zadbać o to przy tworzeniu tabeli (opcja Nagłówek). Rozwiązanie to ma taki plus, że możemy umieścić nagłówek na początku każdej kartki, który obejmie przy tym dowolną liczbę wierszy.


Edycja tekstu w tabeli pozornie przypomina to, co możesz zauważyć poza nią. Jednakże wiele popularnych skrótów klawiszowych albo nie działa, albo wiąże się z nieco innym rodzajem zdarzenia. W tabeli nie zadziała standardowo akcja związana z klawiszem TAB. w normalnym tekście za jego pomocą stworzysz wcięcie w tekście. W tabeli służy on do przemieszczania kursora pomiędzy komórkami. Jeżeli chcemy przywrócić pierwotnie związaną z nim akcję, musisz wcisnąć równocześnie CTRL. Przycisk ten musi być każdorazowo wciśnięty w trakcie wykonywania wcięcia. Dokładnie to samo rozwiązanie należy zastosować w trakcie korzystania z wypunktowania/numeracji. Dotyczy to zarządzania poziomami, np. wypunktowania za pomocą klawiatury.


Zarządzanie atrybutami tekstu odbywa się w sposób analogiczny do tekstu spoza tabeli. Najważniejsza różnica jest taka, że punktem odniesienia jest pojedyncza komórka, a nie strona. Wyśrodkowanie, wyśrodkowanie i inne atrybuty dotyczą więc konkretnej komórki.


W przypadku tabeli pojawia się osobny atrybut tekstu, jakim jest jego położenie w pionie. Klikając prawym przyciskiem myszki i wybierając z menu kontekstowego Komórka/Do środka, ustawisz wyśrodkowanie tekstu w pionie. Tekst może znajdować się poza tym na dole bądź na górze komórki.


Dla tabeli charakterystyczna jest możliwość definiowania formatu liczb czy danych jako takich. Rozwiązanie to wywodzi się z arkuszy kalkulacyjnych. W domyślnych ustawieniach zawartość tabeli została ustawiona jako tekst. W przypadku liczb zmienienie tej wartości może dać pożądane wyniki, niezależnie od sposobu zapisywania danych (np. procentowe przedstawienie wprowadzonej wartości czy godzina). Za pomocą tej opcji można wprowadzać nawet skomplikowane technicznie treści.



Rys. Za pomocą opcji wskazanej na rysunku można wprowadzić skomplikowany technicznie tekst


Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48724 )

Array ( [docId] => 48724 )
Array ( [docId] => 48724 )