Najpopularniejsze formaty plików graficznych

Obrazy graficzne składają się z pojedynczych punktów lub pikseli. Formaty plików graficznych mogą być skompresowane lub nieskompresowane. W zależności od stopnia kompresji, jakość obrazu ulega pogorszeniu. W przypadku profesjonalnych zastosowań należy wybierać formaty, które nie pogarszają jakości obrazów. W przypadku prostych grafik używanych w dokumentach, na stronach WWW czy zdjęć umieszczanych w albumach internetowych można pokusić się o niewielką kompresję, która pozwoli oszczędzić cenne bajty i w efekcie zmniejszyć rozmiar pliku.

Poniżej znajdziesz omówienie kilku najbardziej popularnych formatów graficznych:
• JPG - popularny format zapisu plików graficznych JPEG, potrafi zachowywać informację o 24-bitowym kolorze ze stuprocentową wiernością. Jednak możliwe jest także pominięcie niektórych szczegółów, co spowoduje znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku wynikowego. Taka procedura nosi nazwę kompresji stratnej i powoduje utratę jakości obrazu. Jednak niski stopień kompresji nie spowoduje znaczących różnic i zmian jakości obrazu widzianych ludzkim okiem. Zastosowanie kompresji w przypadku plików w formacie JPEG powoduje spore zmniejszenie ich rozmiarów, dzięki czemu są one chętnie stosowane w fotografii cyfrowej. Obrazy zachowane w tym formacie mają rozszerzenie: *.jpg lub *.jpeg.
• GIF - obraz zachowany w tym formacie może być: czarno-biały, w skali szarości lub kolorowy (maksymalna ilość kolorów to 256 barw). Dzięki kompresji format GIF cechuje się bardzo niewielkim rozmiarem, a dużą zaletą jest możliwość utworzenia prostych animacji. Dzięki tych cechom format ten jest ciągle bardzo powszechny w zastosowaniach internetowych. Pliki w tym formacie mają rozszerzenie *.gif.
• PNG - format PNG został opracowany z myślą, że zastąpi format GIF. Zaletami formatu PNG są: możliwość obsługi stopniowanej przezroczystości (tzw. kanał alfa) oraz obsługa głębi koloru, która jest mniejsza niż 8-bitowa (zawiera poniżej 256 kolorów). Możliwości ograniczenia palety barw, a co za tym idzie zmniejszenie rozmiarów pliku sprawdza się w zastosowaniach takich jak zrzuty ekranu, czy przenoszeniu na format cyfrowy dokumentów z pieczątkami i odręcznymi notatkami, wykresów, czy prostych szkiców i grafik. W przypadku materiałów które zostały zeskanowane, zmniejszenie rozmiarów pliku można osiągnąć przez zwiększenie kontrastu. W formacie PNG zapisywać można również bardzo szczegółowe fotografie. Wysoką jakość zapewnia możliwość zapisania pliku w z co najmniej 20-bitową głębią koloru, co zapewnia precyzję przenoszonych danych, której nie mają formaty zapisujące z kompresją stratną, takie jak JPG. Pliki w tym formacie mają rozszerzenie *.png.
• BMP - format zachowywania grafiki rastrowej BMP opracowany został dla systemu OS/2, ale popularność przyniosło mu zastosowanie go jako podstawowego formatu plików graficznych w systemie Windows. Pliki w formacie BMP pozwalają zapisywać obrazy o głębi kolorów do 24-bitów, co wynosi około 16,7 milionów kolorów. Możliwa jest również ich kompresja. Ten rodzaj plików ma rozszerzenie *.bmp.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49297 )

Array ( [docId] => 49297 )
Array ( [docId] => 49297 )