Alleycode 2.21

Alleycode to darmowy (freeware), działający pod systemem Windows (wszystkie wersje od 95 wzwyż) edytor HTML-owy i programistyczny, ułatwiający tworzenie kodu m.in. w PHP oraz modyfikację arkuszy stylów CSS. Pozwala na edycję wielu plików jednocześnie i łatwe przechodzenie między nimi, dzięki systemowi zakładek (ang. tabs). Koloruje składnię HTML-a, XHTML-a, XML-a i PHP. Współpracuje także z serwerem FTP.

W przypadku stron WWW, Alleycode pozwala na oglądanie wyników pracy na bieżąco; po dokonaniu jakichkolwiek zmian, zostaną one automatycznie naniesione na podglądzie, niezależnie od tego, czy plik został zapisany, czy nie. Z użyciem tego edytora możemy zmieniać wygląd (ustawienie, rozmiary, odstępy wewnętrzne i zewnętrzne, kolory, style, itd) wszystkich elementów strony. Wybieranie kolorów staje się prostsze dzięki przeznaczonemu do tego specjalnemu narzędziu (color picker).

Edycję kodu XHTML-owego w Alleycode ułatwi nam również podpowiadanie i uzupełnianie składni tagów. Mamy także możliwość łatwego wstawiania linków, obrazków, tekstu, znaków specjalnych, ramek, divów, spanów, list uporządkowanych i nieuporządkowanych, itd. Dostępny jest również generator formularzy oraz narzędzie do tworzenia i modyfikacji tabelek; funkcjonalność tego ostatniego obejmuje m.in. zmianę ilości wierszy i kolumn, generowanie tabel zagnieżdżonych, modyfikację koloru tła lub wstawienie w to miejsce obrazka. Oczywiście, Alleycode zawiera również wszystkie typowe dla innych edytorów funkcje, takie jak kopiuj i wklej, czy cofanie (undo) i przywracanie (redo) operacji, wyszukiwanie i zastępowanie wybranych fragmentów tekstu (np. fraz), czy zamiana wielkości liter w zaznaczonym tekście lub całym dokumencie. Korzystanie z tych funkcjonalności ułatwiają paski narzędzi (ang. toolbars), których zawartość możemy zmieniać. Programistów PHP zainteresuje również podpowiadanie składni wbudowanych funkcji i instrukcji tego języka.

Alleycode wspomaga także pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach internetowych (Google i inne) dzięki narzędziu do optymalizacji kodu stron. Informuje nas ono m.in. o występującym na stronie zagęszczeniu słów kluczowych. Na koniec, warto wspomnieć o edytorze CSS-ów (CSS1 i CSS2), który pozwala na modyfikację arkuszy stylów, zarówno zadeklarowanych wewnątrz, jak i na zewnątrz dokumentu HTML-owego. Dużą zaletą edytora Alleycode jest niezła dokumentacja, dostępna również w formie dołączonej do edytora pomocy.
W wersji 2.21 rozbudowano obsługę składni języka PHP i pomoc (w tym podpowiedzi pojawiające się po najechaniu na ikony) i zmodyfikowano skróty klawiszowe. Dodano także narzędzia do optymalizacji stron WWW i poprawiono parę błędów.

 

http://www.alleycode.com/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49165 )

Array ( [docId] => 49165 )