ATutor 1.5.4

ATutor to opensourcowy (licencja GNU GPL) system do nauczania na odległość (ang. distance learning lub e-learning), napisany w PHP z użyciem MySQL-a. Jest narzędziem wielojęzycznym, przeznaczonym dla wielu użytkowników i rozbudowywalnym dzięki systemowi wtyczek (modułów).

ATutor jest kompatybilny z przyjętymi w edukacji online standardami, takimi jak SCORM/IMS czy W3C WCAG (dostępność witryn dla osób niepełnosprawnych, m.in. niewidomych i niedowidzących). Nadaje się zarówno dla firm organizujących kursy dla pracowników, jak też dla wszelkiego rodzaju instytucji edukacyjnych.

Korzystając z programu ATutor możemy prowadzić nauczanie indywidualne lub grupowe. W tym drugim przypadku możemy dzielić studentów lub uczniów na klasy czy grupy przypisane do konkretnych projektów (np. naukowych). Mocną stroną ATutora jest komunikacja pomiędzy studentami a prowadzącymi za pomocą czata, forum dyskusyjnego, wiadomości prywatnych czy e-maila. Grupy mogą również prowadzić swoje własne blogi, które będą dostępne wyłącznie dla ich członków i będą stanowiły rodzaj tablicy ogłoszeń i centrum komunikacyjnego. Dodatkowo, wykładowca może przedstawiać nowości odnoszące się do wybranego wykładu na jego stronie głównej lub rozsyłać je za pomocą technologii RSS, jak również sporządzać i udostępniać listy lektur obowiązkowych lub zalecanych czy przeprowadzać ankiety dotyczące np. sposobu nauczania, zakresu materiału czy trudności w nauce.

Kursy (wykłady) w ATutorze - tak samo jak w innych rozwiązaniach przestrzegających zasad SCORM/IMS - mogą zawierać zarówno tekst, grafikę, multimedia, jak i inne rodzaje obiektów i plików. Co więcej, mogą być interaktywne. Do edycji tekstu mamy edytor typu WYSIWYG o nazwie TinyMCE. Również do zarządzania plikami dostępne jest osobne narzędzie, pozwalające na ich przesyłanie (upload) na serwer i pobieranie (download) z niego, a także ich przenoszenie, usuwanie i modyfikację. ATutor umożliwia również zarządzanie użytkownikami oraz ich zapisami na określone wykłady i uprawnieniami dostępu do zawartości.Oczywiście, do każdego wykładu w ATutor prowadzący może przypisać ćwiczenia i zadania do wykonania (ang. assignments). Te ostatnie mogą być zindywidualizowane, co pozwala na wytyczanie osobistych ścieżek nauczania (ang. learning path) dla każdego ucznia.

Kolejną bardzo istotną w nauczaniu funkcją ATutora jest przeprowadzanie egzaminów. Możemy organizować rozmaite testy: jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, zawierające pytania otwarte czy polegające na porządkowaniu określonego zbioru elementów lub wybieraniu elementu niepasującego czy pasującego do pytania. Testy mogą być dostępne przez cały czas lub w ustalonym przez wykładowcę okresie. ATutor archiwizuje również ich wyniki.

ATutor posiada też zaawansowane narzędzie administracyjne, pozwalające m.in. na zarządzanie uprawnieniami użytkowników (indywidualnymi i grupowymi), modułami, wyglądem witryny (w oparciu o system szablonów i motywy graficzne, ang. themes), a także kursami i testami. Umożliwia ono także bekapowanie (ang. backup) i odtwarzanie zawartości.
W wersji 1.5.4 systemu ATutor wprowadzono nowe typy pytań testowych (porządkowanie i łączenie w pary), możliwość zdawania egzaminów przez gości (np. z innych uczelni) oraz eksportu testów do formatu QTI 2.1. Program współpracuje również z narzędziem X-Sendfile, które przyspiesza przesyłanie stron WWW do przeglądarki internetowej. Rozbudowano także funkcjonalność forum dyskusyjnego (m.in. o możliwość edycji własnych wypowiedzi), automatyczne zapisywanie wysłanych wiadomości prywatnych w celu ich późniejszego przejrzenia, zarządzanie użytkownikami (m.in. o zautomatyzowaną aktualizację wielu kont jednocześnie), możliwość zapisywania studentów na kursy również przed administratorów, czy obecność awatarów (obrazków) w profilach użytkowników.

http://www.atutor.ca

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49144 )

Array ( [docId] => 49144 )
Array ( [docId] => 49144 )