Config 1.10.11

Config to należący do repozytorium PEAR (http://pear.php.net), obiektowo zorientowany pakiet służący do odczytu, przetwarzania (parsowania), tworzenia i modyfikacji plików konfiguracyjnych dla aplikacji PHP-owych i nie tylko. Obsługuje wiele formatów, w tym XML, INI, PHP (skrypty PHP-owe zawierające ustawienia, np. w postaci stałych) czy Apache (konfiguracja serwera WWW o tej samej nazwie). Co więcej, możemy rejestrować nowe, własne standardy.

Ogromną zaletą Configa jest jego elastyczność: po wczytaniu konfiguracji z pliku dowolnego typu lub jej utworzeniu w aplikacji PHP-owej, wszystkie dane są przechowywane w postaci obiektów Config_Container lub tablic asocjacyjnych. Bez żadnego problemu możemy je wyeksportować do każdego ze wspomnianych formatów, a także do tablicy asocjacyjnej czy tekstu. Czyni to z pakietu Config świetne narzędzie do konwersji plików konfiguracyjnych między różnymi standardami.

Tworzyć, modyfikować i odczytywać możemy nie tylko ustawienia (dyrektywy): Config obsługuje również komentarze i sekcje, które są pozycjami nadrzędnymi. Każdy element ma swoją nazwę, typ i zawartość. Typ obiektu zmienimy korzystając z metody setType(). Wszystkimi z wymienionych elementów zarządzamy za pomocą tych samych metod, przykładowo do dodawania nowej pozycji służy addItem(), a do odczytu istniejącej – getItem(). Ustawienia mogą być grupowane w sekcjach, a nawet porządkowane w postaci struktury drzewiastej. Bardzo wygodne jest również przeszukiwanie konfiguracji w celu znalezienia odpowiednich elementów; przypomina ono korzystanie ze znanego w świecie XML-a narzędzia XPath.

Zaletą pakietu PEAR::Config jest również niezła dokumentacja, zilustrowana licznymi przykładami.W wersji 1.10.11 poprawiono konwersję ustawień pomiędzy tablicą asocjacyjną a łańcuchem oraz obsługę cudzysłowów w nazwach lub wartościach dyrektyw.

http://pear.php.net/package/Config/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49127 )

Polecamy

Array ( [docId] => 49127 )