ImageMagick 6.3.3-7

ImageMagick to opensourcowa (licencja własna, wg twórców projektu zgodna z GNU GPL) biblioteka do obróbki i przetwarzania grafiki, przeznaczona dla wielu języków programowania, w tym PHP, Pythona, Perla, C, C++, Javy, Lispa czy platformy .NET.

Jest często wykorzystywana w aplikacjach PHP-owych, szczególnie w galeriach zdjęć (np. skalowanie, obracanie czy ustawianie parametrów obrazu typu kontrast, itd), blogach, CMS-ach (systemach zarządzania treścią) czy generatorach wykresów i banerów. Pozwala na pracę z grafiką w większości (około 100) istniejących formatów, takich jak JPG, PNG, GIF, TIFF, SVG, PhotoCD, a także PDF (do obróbki obrazów zawartych w dokumentach tego formatu). Oczywiście, w formatach wielowarstwowych obsługiwany jest mechanizm warstw (ang. layers).

Do podstawowych, najczęściej używanych funkcji ImageMagick należy wspomniane już skalowanie i obracanie obrazu (włącznie z tworzeniem lustrzanego odbicia). Mozemy też wycinać jego wybrane fragmenty, zmieniać ich przezroczystość i widoczność (aż do ich całkowitego ukrywania), wyostrzać lub rozmywać kontury, czy zwiększać lub zmniejszać szum czyli ziarno (istotne w przypadku zdjęć). Da się również zmodyfikowć zestaw używanych kolorów (paletę). Dostępne są też takie możliwości, jak posteryzacja obrazu, tworzenie szkiców węglem czy obrazów olejnych na podstawie zdjęć, zamiana kolorów na skalę szarości (lub czysty monochrom, tzn. kontrastową czerń i biel) oraz koloryzowanie zdjęć czarnobiałych, zniekształcanie wybranych miejsc (np. powiększanie twarzy na zdjęciach, falowanie obrazu, wir, itd), wstawianie gradientu czy relief (zamiana obrazu w 'płaskorzeźbę'). Dodatkowo, funkcja modyfikacji parametrów obrazu za pomocą dowolnych wyrażeń matematycznych pozwala nam na tworzenie własnych filtrów i efektów. Można zaryzykować stwierdzenie, że korzystając z biblioteki ImageMagick prezprowadzimy większość konwersji typowych dla profesjonalnych programów typu Adobe PhotoShop czy GIMP. Na stronie projektu dostępne są przykładowe rezultaty modyfikacji. Możemy również skorzystać z zamieszczonego tam programu MagickStudio, który działa w przeglądarce internetowej i pozwala nam na wykonywanie większości operacji na podesłanych przez nas plikach graficznych.

ImageMagick pozwala również na takie operacje, jak konwersja formatu (np. z TIFF-a do PNG), nakładanie jednych grafik na drugie (fotomontaż, kompozycja) czy generowanie animowanych GIF-ów. Możliwa jest również modyfikacja zawartości obrazu, w tym otaczanie go ramką, umieszczanie tekstu czy rysowanie figur geometrycznych. Wśród tych ostatnich warto wymienić: punkty, linie proste i łamane (według ustalonej przez nas ścieżki), łuki, okręgi, elipsy, wielokąty czy krzywe Beziera. Każdą figurę możemy wypełniać wybranym kolorem, skalować czy obracać. Tekst może natomiast mieć ustaloną przez nas czcionkę, rozmiar czy styl (podkreślony, pogrubiony, pochyły, przekreślony, itd).

Na koniec warto wspomnieć o możliwości uzyskiwania szczegółowych informacji na temat obrazu, dotyczących m.in. jego jakości, palety kolorów, wymiarów grafiki czy rozmiaru pliku. Współpracę biblioteki z PHP zapewnia PECL-owe rozszerzenie imagick (http://pecl.php.net/package/imagick/. W wersji 6.3.3-7 projektu ImageMagick dodano metodę służącą do modyfikacji geometrii obrazu (GravityAdjustGeometry()).

http://imagemagick.org/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49118 )

Array ( [docId] => 49118 )
Array ( [docId] => 49118 )